Sütaş işçisinin mücadelesi kazanımlarla devam ediyor

Sütaş'ta sendikalı oldukları için 2012 Mayıs-Eylül döneminde ve 2014 nisan ayı sonlarına doğru toplam 88 işçi işten çıkartılmışlardı. Mayıs ayında Türk-iş'e bağlı Tek-gıda İş sendikasında örgütlü olan işçiler Aksaray ve Bursa Karacabey'de direnişe geçtiler. Direnişleri bir ilki yaşattı ve Sütaş patronu Muharrem Yılmaz TÜSİAD'dan görevi başında istifa eden ilk başkan ünvanını almış oldu.

Sütaş işçileri direnişlerini bir adım öteye taşıdılar ve Sütaş boykotu başlattılar. Boykotu geniş kesimlere ulaştırdılar ve ürün satışlarında düşüş, iadelerde ise artış gözlendi. İşçiler hukuk yolunda da ilerleme kaydediyorlar. 2012 yılında işten çıkartılan 18 işçi için mahkeme iade kararı verdi. İşverenin itiraz etmesi sonucu değiştirmedi Yargıtay mahkeme kararını onadı. İşçiler işe geri dönerse çalıştırılmayan süreler için 4 aylık maaş işine geri dönmek istemezse 12 aylık maaş kadar tazminat alacak. 2014 yılında çıkartılan ve Karacabey'de direnişe devam eden işçilerinden altısı için 20 Kasım perşembe günü mahkemeden çıkan sonuç olumlu oldu ve mahkeme işe iade kararı verdi.

Şimdi ise direniş alanına çadır kuran işçiler, işten atılan işçiler işe alınana ve Sütaş sendikalı olana kadar direnişlerini sürdürmeye kararlılar.

Yaşasın Sütaş işçisinin onurlu direnişi!