Suruç katliamı İzmir’de de protesto edildi

Urfa’nın Suruç ilçesinde SGDF üyelerine yönelik onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan bombalı saldırı, Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi İzmir’de de lanetlendi. ESP ve SGDF’nin çağrısıyla gerçekleşen eyleme, aralarında Devrimci İşçi Partisi’nin de bulunduğu ilerici ve devrimci kurumlar destek verdi.

Alsancak Sevinç pastanesinin önünde saat 19.30'da bir araya gelen yüzlerce insan, katliamı, attıkları sloganlarla ve taşıdıkları dövizlerle protesto etti. Kitle, Suruç'ta katledilen SGDF üyeleri için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdi. Saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu.

Açıklamada, Suruç’ta yaşanan vahşetin 7 Haziran seçimlerinde halkların ortaya koyduğu barış ve birlikte yaşama iradesine yapıldığı ifade edilerek "Bu saldırıyı gerçekleştirenler, Rojava devrimini ezmek isteyen IŞİD çeteleri ve onunla işbirliği içinde olan AKP'dir. Barış ve özgürlüğü ezmek isteyen IŞİD barbarlığıdır. Bu katliamın MİT-Kontrgerilla-IŞİD tarafından gerçekleştirildiğinden kuşku duymuyoruz" denildi. Ayrıca açıklamada faşizme karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı.

Basın açıklamasının ardından kitle, katliamı lanetlemek için yürüyüşe geçti ancak polis barikatı ile karşı karşıya kaldı. Bunun üzerine eylemciler, yürüyüş yollarını değiştirerek deniz tarafı olan alt yola geçerek, sloganlar ve marşlar eşliğinde yürüyüşe devam etti. Eylemde sık sık, “IŞİD taşeron, asıl katil AKP!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP!” sloganları atıldı. Eylem, sloganlar ve alkışlarla son buldu.