Soma'da tazminatı ödenmeyen madencilerin 10 gün sürecek Ankara yürüyüşü başladı

Soma katliamından sonra işten çıkarılan ve 5 senedir kıdem ve ihbar tazminatlarını alamayan 50 maden işçisi ve 10 sendika görevlisi, haklarını alabilmek ve seslerini duyurmak için 5 Ekim Cumartesi günü Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde Soma'dan başlayıp Ankara Enerji Bakanlığı önünde sonlanacak ve 10 gün sürecek yürüyüşe başladılar.

TKİ'ye (Türkiye Kömür İşletmeleri) ait Soma Holding’e bağlı Soma Kömürleri A.Ş. tarafından Hizmet Alım Sözleşmesi kapsamında işletilen Eynez, Ata Bacası, Işıklar ve Uyar Madencilik'te çalışırken, 13 Mayıs 2014'te meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma katliamından sonra işten çıkarılan 2831 madenci, 5 senedir kıdem ve ihbar tazminatlarını alamıyor. Bu sayı, 2017 yılında Uyar Madencilik A.Ş.'den çıkarılan işçilerle birlikte toplamda 3500'e ulaştı.

TBMM'de çıkarılan, işçilerin tazminatlarının ödenmesi yönündeki yasal düzenlemede hiçbir yasal hakkı bulunmayan Türkiye Maden İşçileri Sendikası, TMSF ile önce 24, ardından 12 taksit daha eklenmesiyle 36 taksitte işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarını ödemek koşuluyla protokol imzaladı.

Protokol imzalandıktan sonra, madencilere sadece seçim dönemlerinde 3 taksit ödendi ve kalan miktar ödenmeyerek işçiler yıllarca oyalandı, hakları gasp edildi. Hukuki yolla da haklarını kazanan madencilere, kesinleşmiş yargı kararına rağmen hakları ödenmedi, işçiler baskı ve tehdit ile haklarından vazgeçmeye zorlandı. TKİ'nin, sarı sendikanın ve devletin görmezden geldiği durum karşısında 50 maden işçisi ve 10 sendika görevlisi, haklarını alabilmek ve seslerini duyurmak için Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde Soma'dan başlayıp Ankara Enerji Bakanlığı önünde sonlanacak ve 10 gün sürecek yürüyüşe başladılar.

Soma Cengiz Topel Meydanında basın açıklamasının ardından başlayan yürüyüş, madenci anıtının önünde katledilen madencilerin anısına saygı duruşu ile devam etti. Ardından katledilen 301 madenci arkadaşlarının mezarını ziyaret eden madenciler, zabıtanın yürüyüşü engelleme çabasına rağmen "Ankara Ankara duy sesimizi bu gelen madencinin ayak sesleri" sloganlarıyla yürüyüşe başladı. Madenciler, ölen 301 madencinin öfkesini, kinini kuşandıklarını ve Türkiye işçi sınıfı tarihinin, onları da haklarını almak için mücadeleye çağırdığını bu yüzden yılmadan mücadele edeceklerini vurguladılar.