Soma mitingi: Katillerden hesabı emekçiler soracak!

Soma’da 301 madencinin iş cinayetine kurban gittiği katliamın yıldönümünde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde yapılan miting, istasyonda kortejlerin toplanmasıyla başladı.

Devrimci İşçi Partisi mitinge “Madenler işçi denetimine! Ölümlere çözüm kamulaştırma” pankartıyla katıldı. DİP korteji Öğretmenevi önünden toplanma yeri olan İstasyon meydanına kadar kortej halinde ve sloganlarla, halkın alkışları eşliğinde yürüdü. Miting boyunca da maden işçilerini siyasete çağıran DİP bildirilerine ve Gerçek Gazetesi’ne Soma halkı yoğun bir ilgi gösterdi. Yürüyüş boyunca disiplinli bir biçimde sloganlarını haykıran DİP kortejinin en önünde büyük boy dövizler taşındı. Sendika ve meslek örgütlerinin önde yer aldığı yürüyüş kolu miting alanına giderken küçük grupların provokatif davranışları da oldu. Ancak halkın desteği ile birlikte bu kötü niyetli hamleler püskürtüldü. 

 

Katillerden hesap sormak için sermayenin suçlarını haykırmak için bütün ofkemizle haykiriyoruz ''Katillerden hesabı emekçiler soracak! #Soma

Posted by Gerçek Gazetesi on 16 Mayıs 2015 Cumartesi

 

DİP, yürüyüş boyunca “Katil AKP, katil sermaye, Soma’nın hesabı sorulacak, katillerden hesabı emekçiler soracak, Soma-Şırnak-Ermenek katiller hesap verecek, madenler işçi denetimine, ölümlere çözüm kamulaştırma” sloganlarını attı. Ayrıca yürüyüşte metal işçileri de unutulmadı ve direniş sloganlarıyla Renault, Tofaş ve Coşkunöz başta olmak üzere mücadele eden işçilere selam yollandı.

Miting, katliamda ölen bir madenci yakınının konuşmasıyla başladı. Sonra sırasıyla DİSK, KESK, TMMOB ve TTB başkan ve temsilcilerinin konuşmalarıyla miting sona erdi.