Sibel Özbudun'a beraat, ağır ceza heyetine ders!

Sosyalist aydın, akademisyen, yazar Sibel Özbudun facebook hesabındaki paylaşımları  gerekçe gösterilerek hakkında “terör örgütünün propagandasını yapmak” iddiasıyla Ankara 2. Ağır Ceza  Mahkemesi’nde açılan davanın 20 Nisan'da gerçekleştirilen ilk duruşmasında beraat etti.   

Özbudun dava konusu paylaşımlarında Çorum, Maraş, Sivas, Roboski, Ankara ve diğer devlet katliamlarını protesto eden fotoğraf, karikatür ve illüstrasyonlara, bir de Rojava’da İŞİD’e karşı savaşan YPG’lilerin ve dayanışma amacı ile hekimlik yaparken yaralanan Esra Yakar’ın fotoğraflarına yer vermişti.  

Duruşmada Sibel Özbudun’u bir grup avukat savunurken, hayat arkadaşı sosyalist yazar, aydın Temel Demirer, aralarında İsmail Beşikçi, Fikret Başkaya, Baskın Oran, Mahmut Konuk’un da bulunduğu bir dizi aydın, sosyalist parti ve grup temsilcisi, akademisyen duruşmada hazır bulunarak destek sundu.

Özbudun artık bir gelenek haline getirdiği hukuk dersi niteliğindeki olgularla ve bilimsel argümanlarla desteklediği savunmasında, bu davanın bir “düşünce yargılaması” olduğunu ve beraat etmesi gerektiğini son derece ayrıntılı bir biçimde ortaya koydu.  

Özbudun’un savunmasını yapan avukatları Levent Kanat ile Şiar Rişvanoğlu ise hem Sibel Özbudun’un aydın, sosyalist kimliğine, akademik çalışmalarına vurgu yapıp, hem de güncel politik ve sosyal örnekler vererek suçun hiçbir şekilde oluşmadığını, derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini söylediler. Rişvanoğlu savunmaya ek olarak bu kadar zayıf delillerle dava açan savcı hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan, Özbudun’un yargılanması süreci başlatan ihbarcı emniyet mensubu hakkında “iftira” suçundan dolayı suç duyurusunda bulunulması gerektiğini belirtti.

Heyet sonuç olarak; “suç unsurunun oluşmadığı” gerekçesiyle  oy çokluğuyla Özbudun’un beraatına karar verdi.

Bu korkunç hukuk karanlığında küçük de olsa bir ışık olan benzeri bir kararın 22 Nisan'da İstanbul’da duruşması yapılacak olan barış için akademisyenlerin davasında da çıkabilmesi için duruşma öncesi ve duruşma günü dayanışmayı yüksek tutmak gerekiyor.