Sibaş’a sendika girecek, atılan işçiler geri dönecek

Sibaş’a sendika girecek, atılan işçiler geri dönecek

Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan Sibaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de, Tekgıda-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için geçtiğimiz yıl Aralık ayında 78 işçi işten çıkarılmıştı. İşçiler, 28 Aralık’ta fabrika önünde direniş çadırı kurmuş, işe iade ve sendikal tazminat davası açmıştı. Sibaş yönetimine karşı dava açan işçilerin 73’ü açtıkları davayı kazandı. Bir işçinin davası ise görülmeye devam ediyor.

Hem fabrikanın önünde direnen hem de hukuk mücadelesi veren işçilerden 51’i için direnişin 190’ıncı gününde (5 Temmuz 2019) Söke 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davada sendikal tazminat ve işe iade kararı verilmişti. 20 Eylül 2019 günü görülen davada ise mahkeme bir kez daha işten çıkarma sebebinin anayasal bir hak olan sendikal çalışma olduğunu tespit etti. Böylece 22 işçinin hukuk mücadelesi de kazanımla sonuçlandı. Bu kazanım sonrasında çadır direnişi sona erdi ama işçiler işbaşı yapana kadar mücadelelerini sürdürecekler.

Sibaş patronu kazanımlarla sonuçlanan davalara itiraz edip kararı istinaf mahkemesine taşıyarak işçilerin mücadelesine gölge düşürmek istese de Sibaş işçileri işlerine geri dönmekte kararlı. Fabrika içinde ise patronun sendika düşmanı tavrına rağmen sendikal örgütlenme faaliyeti hâlâ devam ediyor. Sibaş patronu adı gibi biliyor: Sibaş’a sendika girecek, işten çıkarılan işçiler işlerine geri dönecek!

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2019 tarihli 121. sayısında yayınlanmıştır.