Seyit Rıza’nın idamının 82. yılında İstanbul İkitelli’de anma

ikitelli

Seyit Rıza’nın da aralarında bulunduğu 6 Dersimli’nin idam edilişinin 82. yılında İstanbul İkitelli Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği, 17 Kasım Pazar günü bir anma etkinliği düzenledi.

Etkinlik, sabah saatlerinde dernekte verilen halk kahvaltısının ardından saat 13:00’te başladı. Seyit Rıza şahsında devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından panel bölümüne geçildi. Panel için yoldaşımız Levent Dölek’in yanı sıra Avukat Ahmet Cihan ve Dersim Araştırmaları Merkezi’nden Nesimi Aday da konuşmacı olarak davetliydi. Ancak mazeretleri sebebiyle Ahmet Cihan ve Nesimi Aday etkinliğe katılamadılar.

Konuşmayı yapan Levent Dölek söze Seyit Rıza ve yoldaşlarının nasıl ve hangi koşullar altında idam edildiklerini anlatarak başladı. Ardından idama giden süreci detaylı olarak sunan ve 1938 Dersim Tertelesi’nin  zeminin nasıl adım adım döşendiğini detaylarıyla ortaya koydu.

Dersim katliamına giden yolda tarihi belgelerle, 1937- 1938 döneminde çıkan yasaları, dönemin komutanlarının ve siyasi partisinin nasıl bir rol üstlendiğini, Şark ıslahat Fermanı’nın Doğu ve Güneydoğu’yu kontrol altına almak için çıkarıldığını ayrıntılarıyla aktardı. Dersim ve bölge halkının yükselen özgürlük mücadelesinin nasıl kanlı şekilde bastırıldığının altını çizdi.

Yoldaşımız, Seyit Rıza’nın idama götürülürken ‘’Evladı Kerbelayız’’ sözünün aslında zulme karşı direnen herkesi içerdiğini, bugün Erdoğan’a ve onun istibdad rejimine karşı mücadele edenlerin Evladı Kerbela olduğunu, tüm bu baskılar ve yıldırmalar içinde hakkını arayan işçiler ve emekçilerin Evladı Kerbela olduğunu, Gezi ile başlayan halkın isyanına katılan herkesin Evladı Kerbela olduğunu, Lübnan’da, İran’da, Irak’ta, Şili’de, Ekvador’da, Katalonya’da zulme, yoksululuğa, işsizliğe ve hayat pahalılığına karşı isyan edenlerin hepsinin Evladı Kerbela olduğunu belirterek sözlerine son verdi.

Sunumun ardından katkı ve sorular bölümüne geçildi. Yapılan tartışmalardan sonra halk ozanı Vedat Baran’ın ağıtlar içeren müzik dinletisi ile etkinlik son buldu.