SCA Yıldız işçilerinin grevi 100.gününde!

Gebze'de Ülker'in ortağı olduğu SCA Yıldız fabrikasında devam eden grev 100.gününde. Fabrikanın önünde dönüşümlü olarak beklemeye devam eden işçiler, haklarını direnerek savunduklarını belirtiyorlar. Ülker'in üye oldukları sendika Tümka-İş'i tanımasını, taleplerini kabul etmesini istiyorlar.

Devrimci İşçi Partisi olarak ziyaret ettiğimiz grev çadırında grev süreci hakkında konuşma fırsatı bulduk. İşçiler, grev çadırında birçok şey öğrendiklerini, daha önce direniş tecrübelerinin olmadığını ancak bu süreçle birlikte deneyim kazandıklarını söylüyorlar. DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun grev çadırını ziyaret ettiğini, çadırda yaptığı konuşmada işçilere desteğini sunduğunu söylüyorlar. Ancak son durumda, Kani Beko ve DİSK'in greve sahip çıkmadığını, verilen sözlerin tutulmadığını vurguluyorlar. Tüm olumsuzluklara rağmen, sendikal mücadelenin önemini vurgulayan SCA işçileri, sendikayla birlikte kazanacaklarının bilincindeler. Çünkü mücadele eden ve mücadele içinde bilinçlenen işçiler, sendika bürokrasisini alaşağı edecek gücün yine kendileri olduğunun farkındalar.

İşçiler, fabrikanın karşısındaki boş alanda yapmak istedikleri dayanışma etkinliği Kaymakamlık tarafından yasaklanmış durumda. İşçiler, bu karara tepki gösteriyorlar. Milletvekilleri ve Çalışma Bakanlığı'yla yapılan görüşmelerin de sonuç vermediğini belirten işçiler, SCA'ya sendikanın mücadeleyle gireceğini vurguluyorlar.