Renault işçilerinin sabrı taştı: Türk Metal fabrikadan gidecek

Bursa'da büyük metal grevinin öncülüğünü çeken Renault fabrikasında iki gün üst üste eylem gerçekleşti. Fabrikada azınlık durumuna düşen Türk Metal temsilcilerinin bölümleri gezmesine tepki gösteren Renault işçileri, 25 ve 26 Kasım günlerinde vardiya çıkışlarında yürüyüş düzenlediler. Sadece eylemle değil, birçok Renault işçisi bölümleri gezmeye çalışan Türk Metal'cilere tepki gösterdi.

Gittikleri her bölümde tepkiyle karşılaşan Türk Metal temsilcilerinin, yemekhaneye girmesi büyük tepki topladı. Sadece, fabrikada değil sosyal medya üzerinden de tepki gösteren Renault işçileri, Metal İşçisinin Sesi aracılığıyla şunları söyledi: 

Renault işçileri diyor ki; Artık sabrımız kalmadı. Türk Metal'in fabrikada bir temsiliyeti yoktur. Türk Metal'in cenazesini Renault'dan kaldırıyoruz. Türk Metal temsilcilerinin bölümlerde dolaşmasını istemiyoruz. Bugün (25.11) tüm vardiyalarda eylem yaptık. Biz safımızı Birleşik Metal'den yana seçtik. Talebimiz açıktır: Türk Metal Renault'dan defolsun gitsin!

Reno işçileri bugün: Türk Metal Reno'dan defolsun gitsin.

Posted by Metal İşçisinin Sesi on 25 Kasım 2015 Çarşamba

 

Üç vardiyada yapılan eylemlerle, patron uşağı Türk Metal'e karşı bütünlüklü ve kitlesel uyarı verilmiş oldu. Renault işçileri sık sık, "Türk Metal gidecek dertler bitecek, baskılar bizi yıldıramaz, Türk Metal dışarı, Renault işçisi direnişin simgesi, Türk Metal Renault'dan defolsun gitsin, her yer Renault her yer direniş" sloganlarını attılar. 24 vardiyası çıkışında ise Birleşik Metal yöneticileri Renault işçilerine seslendi.