Polimer Plastik’te 650 işçi maaş ve tazminat ödenmeden kapıya konuldu

İstanbul Sefaköy’de çuval üretimi yapan Polimer Plastik’te çalışan yüzlerce işçi geçtiğimiz hafta içi aniden toplu çıkış verilerek işsiz bırakıldı.

 31 Ekim’de hammadde sıkıntısı çekildiği için üretim yapamadığını söyleyen Polimer Plastik patronu işçilere hiç bir bildirim yapmadan ve 3 aylık maaşlarıyla birlikte tazminatlarını da ödemeden 650 işçiyi kapı önüne koydu. İşçiler sabah işe geldiklerinde çıkışlarının verildiğini öğrendi ve patronu da bulamadılar. Hiç bir muhatap bulamayan işçiler ise makinelerin gizlice çıkartılmasını engellemek için gece gündüz fabrika içinde nöbet tuttular. Topluca direnişe geçtiler.

 İşçilerin bu hamlesinden sonra hammadde bulunan fabrikada yeniden üretim başladı fakat üretim çok uzun sürmedi. Yeniden üretimin başlamasından üç gün sonra patron iflas açıklayarak geri dönüşsüz biçimde fabrikayı kapattığını, tüm varlıkların üzerinde icra olduğunu işçilere söyledi.

 Yaklaşık 15 gündür gece gündüz süren mücadelede ne yazık ki yolun sonuna gelindi. Teksif’in örgütlü olduğu fabrikada süreç tamamen hukuki alana terk edildi. İşçiler 12 Kasım itibariyle de 20 kişilik bir işçi ekibini fabrikada nöbete bırakarak direnişin de bittiğini açıkladılar.

 İflasın faturasının işçiye kesildiği fabrikada, işçiler çuvallara “İşçileriyle birlikte satılık fabrika’’ yazan pankartı asarak mücadelelerini duyurmaya çalıştılar. Fabrika şimdilerde Adalet Bakanlığına bağlı müfettişlerle dolu. İşçiler ise tepkili ve öfkeli. Son alacaklarına kadar hukuki olarak mücadelelerini sürdüreceklerini ifade ediyorlar.