Petkim işçilerinin eylemi 2. gününde

Metal sektöründe başlayan fiili grev dalgası diğer sektörleri de etkiliyor. Petrol-İş sendikasına üye Petkim işçilerinin toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine dün (28 Mayıs, Perşembe) başlattığı eylem devam ediyor. İşçi kenti Bursa'ya da selam gönderen işçiler, talepleri kabul edilene kadar hem işyerini terk etmeyeceklerini hem de satış yaptırmayacaklarını söylüyorlar.

İzmir’in Aliağa ilçesinde faaliyet gösteren Petkim’de yılbaşından bu yana devam eden toplu iş sözleşmesinden sonuç alınamaması üzerine 1500 işçi eyleme başladı. Vardiyası biten işçiler işyerinden ayrılmazken, mal çıkışına da izin vermiyorlar. Kamyonlar işyerinden mal çıkarmak için kapı önünde beklemeye devam ediyor. İşçiler, eylem sırasında sık sık “Her yer Bursa her yer direniş” sloganı atıyor.

Yüzlerce işçinin işyerine kapanarak dün sabah başlattığı eylem bu sabah da saat 08.00’de mesai saatinin başlamasıyla birlikte işçiler Petkim önünde sloganlar ve alkışlar eşliğinde toplanarak kararlılıklarını gösterdiler.

Eski işçiler ile yeni işçiler arasındaki ücret makasının kapanmasını isteyen, toplu sözleşme sürecindeki tıkanmanın bu konuda yaşandığını vurgulayan işçiler, kendi taleplerinin eski işçiye %7 yeni işçilere %13 olduğunu belirtiyorlar. Fakat patronun eski ve yeni işçi ayrımı gözetmeksizin %5’ten fazlasını vermeyeceğini ifade etmesine tepki gösteriyorlar.

Şu an eskiler ile yeniler arasında yüzde 80 oranında olan fark yaklaşık 1000 liraya tekabül ediyor. İşçilerin yeni toplu sözleşmeden beklediği bu makasın daraltılması hatta planlı bir geçişle 3-4 yıl içinde kapatılması.

AKP Hükümeti Petkim patronuna teşvikte sınır tanımadı!

Plastik üreticilerinin, ilaç kapsüllerinin, gübre yan ürünlerinin ve benzeri yüzlerce farklı türde ürünün imalatçısı olan Petkim 2008 yılında özelleştirildi. Azerbaycan Socar şirketi satın aldı. 1986 yılında “stratejik” bir işletme olduğu iddiası ile Petkim grev yasağı kapsamına sokulmuştu. 

Petkim özelleştirilirken en çok öne sürülen bahane "devlete yük olması" idi . Ancak özelleştirildikten sonra devletten teşvik adı altında aldığı kıyaklar katlanarak devam etti. Bunun son örneği, liman yapma projesi teşviki ile Petkim’in Aliağa‘da yapımına devam ettiği konteynır limanına 657,7 milyon liralık teşvik belgesi oldu.  

Bir başka kıyak örneği ise, Petkim’in toplam kapasitesini yüzde 13 artıracak temel kimyasallar için planlanan yatırımları için ise “Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi” almasıdır. Bu teşvik belgesi ile 7 yıl süre ile Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, 50 milyon TL’ye kadar Faiz Desteği, yüzde 90 oranında vergi İndirimi, yüzde 50 oranında Yatırıma Katkı Oranı, bütün makine ve teçhizatlar için KDV istisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti imkânı tanınıyor. 

İşçi sayısının azalmasına ücretlerin düşmesi eşlik ediyor!

Petkim işçileri, bu artan yatırımlar ve otomasyona geçilmesiyle beraber yüzde 100’leri bulan üretim rekorları kırıldığını ifade ediyor. Fakat bir yandan özelleştirme öncesinde 3000 civarında olan işçi sayısı patronlar tarafından 1500’e kadar düşürülürken öte yandan ücretler de açlık sınırına kadar geriletildi.