Paris'te Flormar eylemleri devam ediyor

Bir Fransız şirketi olan Rocher grubuna bağlı Flormar fabrikasındaki direnişle dayanışma eylemleri Paris'te tüm hızıyla devam ediyor. İlk olarak, Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi'nin çağrısıyla Paris'in işlek caddelerinden birindeki Yves Rocher mağazası önünde buluşarak yapılan boykot çağrısı, bu hafta dünyanın en ünlü alışveriş uğraklarından biri olan Şanzelize Caddesi'ne taşındı.

 

Şanzelize üzerinde bulunan Yves Rocher mağazası önünde toplanan yaklaşık 20 kişilik, sloganlar ve bildiriler ile caddeden geçenlere ve Yves Rocher mağazasına girmek isteyenlere Flormar direnişini anlatıp, boykota destek olma çağrısında bulundu. Yaklaşık 15 dakika sonra gelen polis, gerçekleşen eylemin yasadışı olduğunu ve müdahale edeceğini söyleyerek eylemcileri tehdit etti. Gerginlik sonrası eylem bildiri dağıtımı şeklinde bir süre devam etse de, kısa süre sonra polis amiri bildiri dağıtımına izin vermeyeceğini belirtip, eylemcileri gözaltına almakla tehdit etti.

 

Bu noktadan sonra da eylemciler kararlılıklarını koruyarak, eylemi Şanzelize caddesi üzerinde fiili bir korsan yürüyüşe çevirdiler. Şanzelize boyunca sloganlar ve dövizlerle yürüdükten sonra, Şanzelize'nin en işlek metro durağının çıkışında bildiri dağıtımı ve ajitasyonlarla eylemi sona erdirdiler. İlkini kitlesellik açısından da aşan bu eylem sonrası, eylemciler Flormar ile dayanışma eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.