Opsan işçisi grevde!

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Güzeller Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Opsan fabrikasında işçiler üretimi durdurdu.

Opsan patronu, sarı sendika Türk Metal'den istifa edip Birleşik Metal-İş'e (BMİS) geçmek için örgütlenen işçilerden 9'unu işten atınca işçiler bugün (25 Haziran) üretimi durdurdu. 

Fabrika önünde ziyaret ettiğimiz grevci işçiler, "Türk Metal'den istifa edip BMİS'e geçmeye kararlıyız. Haksız yere işten çıkartılan arkadaşlarımız işe geri alınıncaya kadar da mücadeleye devam edeceğiz" dediler. 

Daha önce toplu halde Türk Metal'den istifa eden Gebze Organize Sanayi Bölgesindeki ZF Sachs fabrikası işçileri de Opsan işçilerine destek olmak için fabrika önüne geldiler. Bu sırada ZF Sachs işçilerine saldıran Türk Metal temsilcilerine Opsan işçileri müdahale ettiler ve fabrika önünden kovdular.

Opsan genel müdürü ise saat 19.00 civarında fabrikaya gelerek grevci işçilerle görüştü. Yaptıkları eylemin yasal olmadığını söyleyip patronun işyerinde BMİS'i kesinlikle istemediğini belirten genel müdür, işbaşı yapmadıkları takdirde patronun herkesi işten atıp fabrikayı kapatacağı tehdidini savurdu. Grevci Opsan işçileri ise, sendika değiştirmenin anayasal hakları olduğunu vurgulayarak, işten atılan arkadaşları işe geri alınana kadar ve sendika seçme özgürlükleri tanınan kadar greve devam edeceklerini söylediler.

Halen fabrika bahçesinde kararlılıkla mücadeleyi sürdüren grevci işçilerden aldığımız son bilgilere göre; Opsan patronu fabrika önüne çağırdığı polisler eliyle işçileri korkutmaya çalışıp, yaptıklarının yasal olmadığını ve fabrika dışına çıkmaları gerektiğini söyleyip işçilerin iradesini kırmaya çalışıyor. Türk Metal'in sözde sendika temsilcisi olan ama belinde silahla işçileri korkutmaya çalışan zorbaları da fabrika çevresinde dolaşıyor.

Patronun fabrikayı kapatıp grevci işçiler hakkında savcilığa suç duyurusunda bulunacağı yönündeki tehditlerinden korkmayan işçiler, yarın (26 Haziran) ilk iş olarak postaneye gidip e-devlet şifrelerini alarak toplu halde Türk Metal'den istifa edeceklerini vurguluyorlar.