Onbinler haykırdı: “Katil devlet hesap verecek!”

Ethem Sarısülük’ü Ankara’daki eylemler sırasında başından silahla vurarak katleden polis memurunun mahkemece salıverilmesi onbinleri sokağa döktü.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin 25 Haziran salı akşamı Taksim meydanında basın açıklaması yapacağını duyurmasının ardından onbinlerce kişi önce İstiklal caddesini sonra da Taksim Meydanı’nını doldurdu. Devrimci İşçi Partisi de “katil devlet hesap verecek”, “Ethem yoldaş ölümsüzdür” sloganlarıyla Galatasaray’dan meydana orak çekiçli bayraklarıyla yürüdü. Yoğun bir yığınak yapan polis kitlenin meydan tarafına ve anıtın önüne geçmesini engellerken kitle İstiklal Caddesi’ne doğru taştı. Bir saat boyunca yapılan oturma eyleminde Ethem Sarısülük’ün yanı sıra Mehmet Ayvalıtaş ve Abdullah Cömert’in adları okunduktan sonra onbinler hep bir ağızdan burada diye haykırdı ve katillerden hesap sorulmasını talep etti.

KESK dönem sözcüsü Barış Uluocak’ın yaptığı basın açıklamasında Ethem Sarısülük’ün katilinin serbest bırakılması bir hukuk faciası olarak nitelendirilirken, Ethem’in yanı sıra Mehmet’in ve Abdullah’ın mücadelesinin de sürdürüleceği ve katillerden hesap sorulacağı belirtildi.