Öğrenciler baskılara boyun eğmeyecek! Önder Babat'ın anısı yaşayacak!

1 Mart günü 12.30'da İstanbul Üniversitesi öğrencileri 14 yıl önce silahlı saldırı sonucu öldürülen Önder Babat'ı anmak için bir araya geldi. Önder Babat'ın öğrencisi olduğu Hukuk Fakültesinde toplanan öğrenciler Önder Babat ile ilgili yazıların ve görsellerin bulunduğu bir anma köşesi oluşturdu. Hemen ardından öğrenciler İstanbul Üniversitesi'nin devrimci geleneğine düşmanlık besleyen üniversite yönetiminin yönlendirmesiyle, polis ve ÖGB tarafından saldıraya uğradı. Aralarında yoldaşımızın da bulunduğu 17 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

Gözaltına alınan öğrenciler yaklaşık beş buçuk saat boyunca ters kelepçeli bir halde Beyazıt Karakolu önünde gözaltı aracında bekletildi. Polis tarafından keyfi bir şekilde bekletilen öğrenciler buradan Vatan caddesindeki Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. Burada da aynı keyfi durum devam etti. Savcı, öğrencilerin ifadesini almayı kabul etmeyerek gözaltı süresini fiili olarak uzatmış oldu.

Daha önce de çok sayıda olayda öğrencilerin temel hak ve özgürlüklerini kullanarak gerçekleştirdiği etkinlikler saldırıya uğramış, davalar açılmış hepsinden öğrenciler beraat etmişti. Bu olayda da suç işleyen üniversite yönetimi, ÖGB ve polistir. Üniversite yönetimi öğrencilerin temel hak ve özgürlükleri sistematik biçimde çiğnemektedir. Polis ve savcılar da bu haksız ve hukuksuz uygulamaların ortağıdır.  

Üniversite yönetiminin, polisin ve savcılığın bu keyfi ve hukuksuz tutumu kabul edilemez. İstanbul Üniversitesi öğrencileri  örtbas edilmeye çalışılan bir cinayetin aydınlatılması için çağrıda bulunmuşlardır. Aynı sıraları paylaştıkları Önder Babat'ın ismini onu anarak yaşatmak istemişlerdir. Bu haklı mücadelenin karşısında suçluların psikolojisiyle ve korkusuyla hareket edenler öğrencileri keyfi ve hukuksuz bir şekilde nezarethanede bekletmektedir. Gözaltına alınan tüm öğrenciler serbest bırakılsın!