ODTÜ’de üniversitelere yönelik baskılara karşı eylem

Üniversitelerdeki artan baskılara karşı, Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği (ÖED), ODTÜ Öğrenci Temsil Konseyi, Eğitim Sen 5 No'lu Üniversiteler Şubesi ODTÜ işyeri temsilciliği ve ODTÜ mezunlar derneği basın açıklaması düzenledi. İdari personelin de katıldığı, 3 Nisan Salı günü öğle arasında düzenlenen açıklamada OHAL bahanesiyle üniversitelerin yönetim ve işleyişlerine müdahale edildiği ve her türlü muhalif düşüncenin baskılandığı vurgulandı.

ODTÜ’lüler, 19 Mart’tan beri gözaltında tutulan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin derhal serbest bırakılması ve üniversitelerin özerk yapısının korunması için düzenlenen basın açıklamasında, “Üniversitelere uygulanan baskı her geçen gün artmakta ve muhalif görüşlerinden dolayı öğrenci ve akademisyenler gözaltına alınmakta, hapsedilmekte ve üniversitelerden atılmaktadır. Bunun son örneği, 19 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde demokratik ifade özgürlüklerini kullanmak isteyen öğrencilerin bazılarının Boğaziçi Üniversitesi Kampusu’nda kaldıkları yurtlardan ve evlerinden baskın yapılarak gözaltına alınmasıdır” diyerek yaşananlara tepkilerini gösterdiler.

Basın metnini okuyan Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. İnci Gökmen, “Ülkemizin geneline hakim olan bu baskıcı politikaların sonlandırılmasını ve OHAL’in kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.