ODTÜ'de kamudaki tasfiye operasyonuna karşı basın açıklaması yapıldı

İstibdad rejiminin inşası sürerken kamu emekçileri çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle sindirilmeye çalışılıyor. Buna karşı bir haftadır üniversiteler ayakta. ODTÜ Eğitim-Sen, ODTÜ Mezunları Derneği, ODTÜ Öğrencileri ve Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği de sıranın kendilerine gelmesini beklemeyeceklerini ilan ederek kamudaki tasfiye operasyonuna ve akademideki ihraçlara karşı 15 Şubat Çarşamba günü bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Olağanüstü hal ilanından bu yana yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle, yüzlerce değerli muhalif bilim insanı sorgusuz sualsiz üniversitelerinden ve öğrencilerinden kopartılmış, ülkemizin nice zorluklarla bugünlere getirilen köklü yükseköğretim kurumları yerle bir edilmiştir” denilen basın açıklamasında, bu süreçte çeşitli üniversitelerde görev yapan pek çok ODTÜ mezunu ve öğrencisinin de işini kaybettiği belirtildi. ODTÜ bileşenlerinin talepleri ise şu şekilde sıralandı:

- Kamu vicdanını derinden yaralayan bu kıyımlara derhal son verilmeli,

- Yaşanan mağduriyetleri hızla telafi edecek idari düzenlemeler en kısa süre içinde yapılmalı

- Buna neden olan sorumlular istifa etmeli ve hesap vermelidir.

“Sizlere selam olsun hürriyeti yazan eller, dizen eller” pankartının önünde yapılan açıklamada ODTÜ’lüler “Akademisyenliğin gerektirdiği kamusal sorumluluğu korkusuzca taşıyan ve bu nedenle bedel ödemek zorunda bırakılan meslektaşlarımızın, hocalarımızın yanındayız; mücadeleleri onurumuzdur.” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı ve 16:00’da istibdada karşı ODTÜ’den yükseltilecek mücadeleyi konuşmak üzere forum çağrısında bulundu.