ODTÜ işçileri grevde bir haftayı geride bıraktı

3 Aralık’ta fiilen, 4 Aralık’ta resmen greve başlayan Tez-Koop-İş üyesi ODTÜ işçilerinin mücadelesi sürüyor. Bir haftadır grevde olan işçiler günlük 5 Lira brüt zam taleplerinde ısrarcılar. Grev sebebiyle ring servisleri aksıyor, yemekhane tamamen durmuş halde.

İşçiler Rektörlük önüne kurdukları devasa çadırda bekleyişlerine devam ederken bir yandan da hemen her gün gerçekleştirdikleri yürüyüşlerle seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Eskişehir Yolu ve 100. Yıl girişlerine grev pankartlarını asmak üzere düzenlenen yürüyüşlerde üniversite içindeki yollar işçilerce trafiğe kapatıldığı için okula bir süre boyunca giriş çıkış yapılamadı. Ayrıca grevin resmen beşinci gününde Volkan Yaraşır’ın katılımıyla bir grev eğitimi gerçekleştirildi. Çadırın bulunduğu Rektörlük önünde gerçekleştirilen eğitimle işçiler mücadele alanını bir okul haline getirdiler.

Geçtiğimiz yaz Eğitim Sen yöneticisi iki kamu emekçisinin işten atma girişimlerine karşı çadır kurduğu Rektörlük önünde bu sefer işçiler kamp kurmuş durumda. Tüm gün Rektörlük önünde ses aracından mücadele şarkılarının yer aldığı müzik yayını yapan işçiler, ODTÜ Rektörlüğünün anlaşmaya taş koyan ve hükümet güdümündeki Kamu-İş sendikasından ayrılarak işçilerle bağımsız bir sözleşme yapmasını talep ediyorlar.