ODTÜ direnişinde ilk gün

Eğitim Sen üyesi Mert Kükrer ve Barış Çelik’in kamu görevinden çıkarılması talebiyle YÖK’e sevk edilmesi üzerine ODTÜ emekçileri direniş çadırını Rektörlük önüne kurdular.

23 Haziran Salı günü 12:00’de Rektörlük önünde toplanan ODTÜ emekçileri ve öğrenciler bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasında soruşturmaların geri çekilmesi, işten atılan işyeri temsilcisi Ekin Erdem Evliya'nın işe geri alınması, sendikal faaliyete uygulanan baskıların sona ermesi, hak ihlallerine karşı somut tedbirler alınması talepleri dile getirildi.

Şube adına okunan basın açıklamasının ardından Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi üyesi ve İstanbul Üniversitesi işyeri temsilcisi Levent Dölek, bir dayanışma konuşması ile emekçilere seslendi. Emekçilerin esas güvencesinin sendika olduğunu vurgulayan Dölek, haklarımızı sınıf mücadelesi ile arayacağımızı, baskılara sınıf mücadelesi ile yanıt verilmesi gerektiğini vurguladı.

Açıklamaların ardından elbirliği ile direniş çadırı kuruldu. Bir yandan direniş çadırı kurulurken bir yandan da halaylar ve sloganlarla eylem devam etti. Ardından kalabalık bir şekilde bekleyişe geçildi. Direniş çadırına ilk ziyaret ise Türk Traktör işçilerinden geldi. Gece, metal işçilerinin mücadelesinin geldiği aşama hakkında yapılan değerlendirmelerle devam ediyor. ODTÜ Rektörlüğünün kamu görevinden çıkarma cezası talebiyle YÖK'e sevk ettiği dosyalar geri çekilene kadar ODTÜ emekçilerinin direnişi devam edecek.