ODTÜ direnişi 4. gününde devam ediyor

ODTÜ’de kamu görevinden çıkarma talebiyle YÖK’e sevk edilen Eğitim Sen yöneticileri araştırma görevlisi Mert Kükrer ve teknisyen Barış Çelik’in dosyalarının geri çekilmesi için kurulan çadır eşliğinde direniş devam ediyor. Gece gündüz Rektörlük önünde eylemlerini devam ettiren iki Eğitim Senliye sendika üyesi idari personel ve akademisyenlerin yanı sıra kadrolu ve taşeron işçiler de yoğun biçimde destek vererek direniş alanını sahipleniyor.

Sabah 7’den gece 1’e kadar ziyaretçinin eksik bulunmadığı direniş alanında çadırın yanına kurulan tentenin altı gerek ODTÜ’den gerek dışarıdan emekçilerin bir tartışma ve örgütlenme alanına dönüşmüş durumda. Hacettepe ve Ankara Üniversitelerinden onlarca kişi alanı ziyaret ederek direnişi büyütmek ve disiplin cezalarını geri döndürmek için neler yapılacağını planlıyorlar.

Eğitim Sen Genel Merkezi de emekçileri sindirmek hedefiyle sendikal faaliyetin baskı altına alınması karşısında dayanışmayı büyüteceğine dair bir açıklama yayımlamasının ardından 26 Haziran Cuma günü direniş çadırına bir ziyarette bulunarak mücadeleye sahip çıktığını ilan etti. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca alanda yaptığı açıklamada eğitim ve bilim emekçilerinin haklarının korunması konusunda üzerlerine düşen görevleri yerine getireceklerini söyledi. Açıklamanın ardından bir müzik dinletisi gerçekleştirdi.

Yaz okulunun açılmasıyla öğrenciler de direniş alanına sık sık ziyaretlerde bulunmaya başladılar. En dikkat çekici an ise direnişin ikinci gecesi öğrencilerin mezuniyet töreni için hazırladıkları 18 metrelik dev pankartı sloganlarla alana getirdikleri zamanda yaşandı. Gece yarısı “Sizi işten attırmayacağız” sloganı ile direniş çadırına gelen ODTÜ öğrencileri kısa süre önce yasaklanan şenliklere de vurgu yapan “Yasaklara İşten Atmalara Son, ODTÜ Bizimdir” pankartını emekçilere bıraktılar.

Bunların yanı sıra “Direnen ODTÜ Emekçilerinin Yanındayız” başlığıyla hazırlanan metne demokratik kitle örgütleri imza topluyorlar. TODAP öncülüğünde gerçekleştirilen imza kampanyasına şu ana kadar pek çok kurumun yanı sıra TTB, İHD ve ÜKD de imzacı oldu.

Direniş çadırında her akşam 7’de toplantılar gerçekleştiren emekçiler beş sendika üyesine ve bir öğrenciye açılan soruşturmaların ve cezaların geri çekilmesi, işten atılan sendika işyeri temsilcisinin işe geri alınması, sendikal faaliyeti baskı altına alan uygulamaların son bulması, hak ihlallerinin önüne geçmek için kurumsal önlemler alınması taleplerine ulaşmak için yapacaklarını değerlendiriyorlar.