ODTÜ direniş nöbeti 9. gününde

ODTÜ’de OHAL fırsatçılığıyla sendika üyelerinin işten atılmasına ve disiplinle cezalandırılmasına karşı Eğitim-Sen’in başlattığı direniş nöbeti her geçen gün dayanışma ile güçlenerek sürüyor. Pek çok ODTÜ emekçisi nöbete bilfiil katılamasa da öğle aralarında ve buldukları her fırsatta alana gelerek destek veriyorlar. İlk hafta içinde 100. Yıl Mahallesi'nden emekçiler direniş alanında aşure ve çorba dağıtarak eyleme destek olurken, ODTÜ çalışanları müzik dinletileri gerçekleştirdi. Ayrıca Eğitim-Sen üyeleri öğrencilerle direniş üzerine bir toplantı düzenleyerek önümüzdeki günlerde dayanışmayı nasıl büyüteceklerini konuştular. Çok sayıda öğrenci topluluğu da direnişe destek açıklaması yaptı ve üniversite yönetimine teslim edilmek üzere “Hocama Dokunma Soruşturma” başlıklı bir metne imza toplanıyor.

Bunların yanı sıra Ortadoğu Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Mezunları Derneği ve Eğitim-Sen ODTÜ İşyeri Temsilciliği YÖK’ün dayatmasıyla 657 sayılı yasanın disiplin işlerinde kullanılmasına ve soruşturmaların bu şekilde yürütülmesine karşı bir açıklama yayınlayarak üniversite yönetimini süreci durdurmaya davet etti.

Nöbet bir mücadele çağrısı

ODTÜ’de başlatılan bu direniş dönemsel olarak bir ilk olma özelliği taşıyor. Ülke çapında Eğitim-Sen üyeleri üzerinde ihraç, açığa alma ve soruşturmalarla büyük bir baskı kuruldu. ODTÜ’de yapılan eylem ise haksız ihraçlara ve iş güvencesinin yok edilmesine karşı mücadelenin sivri ucu niteliğinde.

Pazartesi günü üniversite içinde yapılan eylem bunun en büyük ispatı oldu. Eğitim-Sen, Tez Koop-İş, Genel-İş üyesi ODTÜ emekçileri ve öğrencilerin katıldığı yürüyüş boyunca “OHAL’e teslim olmayacağız” ve “KHK’lar gitsin biz kalıyoruz” sloganları atıldı. Nöbet alanında yapılan konuşmada işten atılma tehdidi altındaki yoldaşımız araştırma görevlisi Mert Kükrer OHAL’in emekçilere saldırı halini aldığını ve derhal kaldırılması gerektiğini belirtti. ODTÜ’nün OHAL’e teslim değil barikat olacağını söyledi.

Direniş nöbeti soruşturma ve cezaların geri çekilmesi talebiyle sürüyor.