Newroz ateşi İstanbul’da coşkuyla yakıldı

İstanbul’da Newroz kutlamaları Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı’nda  yüz binlerce insanın sabahın erken saatlerinde bir araya gelmesi ile başladı.

Demirci Kawa’nın yaktığı ateş Diyarbakır’dan (Amed) sonra Pazar günü büyük bir coşkuyla Kazlıçeşme’de yakıldı. Devrimci İşçi Partisi "İsyan Grev Serhildan" pankartıyla Newroz’a katıldı. Kürt halkının serhildanının halkın isyanı ve işçi sınıfının grevleriyle birleşmesi çağrısını yaptığı ajitasyonla birlikte sloganlarına taşıdı.’’ Kürtlerle barış ABD’yle, siyonizmle, IŞID’le ve AKP’yle savaş’’ sloganını yeniden haykırdı.

Bu yılki Newroz kutlaması son yılların en kalabalık Newroz’u olma özelliği ile öne çıktı. Program HDP İl Eş Başkanları Ayşe Erdem ve Cesim Soylu’nun Newroz ateşini yakmasıyla başladı. Newroz ateşinin yakılmasının ardından Kürt hareketi bünyesindeki gençlik örgütleri adına konuşmalar yapıldı.Kobane’nin zaferi selamlandı, Rojava’nın zaferi selamlandı. Kobane direnişi sırasında hayatını kaybeden şehitler tek tek anıldı. Gezi ile başlayan halk isyanında kaybettiğimiz isyan şehitlerimizin pankartı asıldı. Grup Munzur ufak bir konser verdi. Kürt halkının coşkusu alana sığmadı ve görülmeye değerdi.

Bu yılki Newroz kutlamasında 7 Haziran seçimlerine ilişkin mesajlar öne çıktı. Diyarbakır (Amed) Newroz’unda Abdullah Öcalan’ın mesajı İstanbul’da da okundu.Mesaj’da öne çıkan PKK’ye kongre çağrısı yine tekrarlandı. Daha sonra uzun bir bekleyişten sonra Selahattin Demirtaş konuştu.

Selahattin Demirtaş’ın konuşmasında verdiği mesajlar belirleyici oldu. Selahattin Demirtaş konuşmasına ilk olarak DAİŞ çetelerine karşı savaşanları selamlayarak başladı. Yalnızca kürt halkının değil tüm ezilenlerin partisi olduğunu vurgularken 7 Haziran seçimlerinde barajı aşmanın önemine değinerek AKP’nin karşısındaki tek muhalafet odağı olan HDP’ye daha fazla baskı uygulayacağını sözlerine ekledi. Sandıklara sahip çıkma çağrısı yaptı. Ayrıca Erdoğan’ın istediği başkanlığı ona vermeyeceklerinin altını çizdi.

Newroz kutlamaları yapılan müzik dinletileri ve halaylar eşiliğinde son buldu.