Nestle işçisi grev silahıyla kazandı

Öz Gıda-İş sendikasıyla birlikte yaptıkları toplu sözleşme isteklerini karşılamadığı için Nestle işçileri bu sendikadan istifa edip, sonrasında Tek Gıda iş sendikasında örgütlenmişti. Tek Gıda-İş sendikası aracılığıyla yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde Nestle işvereni şartları kabul etmeyince 900 işçinin katılımıyla 21 Haziran’da greve gidildi.
 
Erikli Su’yu da bünyesinde barındıran Nestle işvereni, greve katılım ve işçilerin örgütlüğü karşısında sadece 11 gün dayanabildi. 11 günün sonunda sağlanan anlaşma işçilerin taleplerinin büyük çoğunluğunu kapsıyor.
 
Kabul edilen anlaşma gereği  Nestle fabrikasında çağrı usülü çalışmak (geçici çalışma) kademeli olarak bitiyor. İlk aşamada 2017 itibariyle çağrı usülü çalışanlar, mevsimlik işçi olarak senede en az 6 ay çalıştırılmak zorunda olacaklar. Ayrıca toplu iş sözleşmesinin tüm hükümlerinden çalıştığı zamanla orantılı olarak yararlanabilecekler. İkinci aşamada bu işçilerin tamamına yakını kadroya alınıp fabrikada çağrı usülü çalışma bitirilecek.
 
2 yıllık imzalanan sözleşmeyle işçiler aylık ücretlerine 475 TL zam aldılar. Bunun yanında her kıdem yılı için 20 TL kıdem zammı, 4 tam maaş ikramiye, 1300 TL yakacak yardımı alacaklar. Kurban Bayram’ında ilk yıl 900 TL, ikinci yıl 1100 TL, Ramazan Bayramlarında 500 TL alacaklar.
 
Ayrıca Nestle CPT’de (kahvaltılık gevrek bölümü) çalışan işçiler ek %7 iyileştirme zammı alarak diğer işçilerin ücret seviyesine çıkmış oldu.
 
Nestle işçileri, mücadelelerinin başta Bursa olmak üzere tüm işçi sınıfı için iyi bir örnek olacağı ve işçileri cesaretlendireceği konusunda hemfikir. Mücadelelerini sadece bireysel değil, işçi sınıfının mücadelesi içersinde atılan bir adım olarak görüyorlar ve ''Her ne sektörden olursa olsun emek mücadelesi için direnen bütün kardeşlerimizin yanındayız.'' diyorlar.