Nakba’nın 71. yılında BDS Türkiye’den iki etkinlik

iki etkinlik

Basın açıklaması: Filistin halkı toprağına geri dönecek!

Nakba’nın 71. yılında BDS Türkiye (Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar hareketi) iki tane etkinlik düzenledi. 15 Mayıs Çarşamba günü BDS Türkiye’nin çağrısıyla Siyonist İsrail’in İstanbul’daki başkonsolosluğunun önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Filistin halkı 71 yıl önce Siyonist oluşumun kendini devlet olarak ilan etmesinin hemen ardından başlayan kanlı sürece Nakba yani Büyük Felaket adını veriyor. Bu süreçte Siyonistler yüzbinlerce Filistinliyi topraklarından koparttı, yüzlerce Filistin köyünü haritadan sildi, çetelerle onlarca katliam gerçekleştirdi.

BDS Türkiye bu sürecin başlangıcının 71. yılında Siyonist oluşumun İstanbul’daki temsilciliğinin önünde, “Nakba bitecek, Filistin halkı toprağına geri dönecek!” pankartıyla, Filistin bayraklarıyla eylemdeydi. Eylem boyunca “Nehirden denize özgür Filistin!”, “Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot!”, “Elçi defolsun, ilişkiler kesilsin!” sloganları atıldı.

Eylemde okunan basın açıklamasında aşağıdaki ifadeler yer aldı:

“Kesintisiz süren Nakba’ya Filistin halkı kesintisiz direnişiyle karşılık veriyor. İşgal rejimiyle uzlaşmayı reddederek elindeki tüm araçlarla direniyor. Daha iki hafta önce İsrail uçakları ve tanklarının 25 sivili öldürdüğü Gazze’de geçen yıl Toprak Günü’nde ablukaya karşı ve tüm Filistinlilerin geri dönüş hakkı için başlatılan Büyük Dönüş Yürüyüşü 59. haftasında.

Filistin direnişinin bir boyutu da dünyanın güçlülerinin korumasından yararlanan Siyonist işgalin güçsüzlerin dayanışmasıyla yalnızlaştırılması. Filistinlilerin çağrısıyla örgütlenen uluslararası BDS -Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar- hareketi büyüyor ve İsrail devleti tarafından öncelikli tehditler arasında görülecek kadar etkili sonuçlar alıyor. 

Biz de BDS Türkiye olarak bir kere daha Türkiye ile İsrail devleti arasındaki siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilere son verilmesini talep ediyor, tüm sanat, kültür, bilim emekçilerini İsrail devletinin ya da İsrail üniversiteleri gibi işgalle işbirliği içindeki kurumların düzenlediği ya da düzenleyicileri arasında olduğu etkinlikleri boykot etmeye çağırıyoruz.

Filistin’e Özgürlük, İsrail’e Boykot!”

Nakba'nın 71. Yılında Geri Dönüş Mücadelesi ve İsrail Yayılmacılığı paneli

18 Mayıs Cumartesi günü BDS Türkiye Nakba etkinlikleri kapsamında “Nakba'nın 71. Yılında Geri Dönüş Mücadelesi ve İsrail Yayılmacılığı" başlıklı bir panel düzenledi. Osmanbey Nostalji Kitap Kafe’de gerçekleşen panelde ilk sözü Filistinli araştırmacı-yazar Arafat el-Hac aldı. Filistin halkının 1948’den beri süren geri dönüş mücadelesinin tarihini ve geçirdiği aşamaları anlatan el-Hac, bu mücadelenin nesilden nesile aktarılan toplumsal hafızada tuttuğu yeri vurguladı.

İkinci sözü gazeteci Alptekin Dursunoğlu aldı. Dursunoğlu, Siyonist İsrail’in kuruluşunu ilan etmesinden itibaren Ortadoğu’daki etkisinden, bölge devletlerinin tarih boyunca işgal devletine karşı aldıkları pozisyonlardan bahsetti. Emperyalizmin işgal devletini uluslararası alanda kabul ettirme çabasıyla zamanla bölge devletlerinin bir kısmında yerleşen İsrail’le birlikte yaşamayı gerçekçi kabul eden anlayışı değerlendiren Dursunoğlu, bugün Trump’ın Ortadoğu için sözde barış planını “yüzyılın anlaşması” olarak sunabilmesinin bu süreçlerin sonucu olduğunu vurguladı. Sözlerini Nakba büyük bir felaket ama asıl büyük felaket direniş fikrinin yok olması diyerek bitirdi.

Panel, Dursunoğlu’nun konuşmasından sonra tartışma kısmı ile devam etti. Konuşmacıların salondan gelen soruları yanıtlamasının ardından etkinlik sona erdi.