MSGSÜ öğrencilerine polis operasyonu

5 Nisan Salı günü sabah saatlerinde evlerine yapılan polis baskınlarıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi olan 25 kişi gözaltına alındı. Polislerin elinde 60 kişilik bir gözaltı listesi var. Geçen hafta Perşembe günü polis saldırısı gerçekleşen Bomonti kampüsü yine polis ablukasındaydı. Sivil polisler, ÖGB çanta araması yaparken öğrencileri fişledi ve gözaltına almakla tehdit etti.

Fındıklı kampüsünde ise öğrenciler arkadaşlarının gözaltına alınmasına, polisin okula saldırmasına tepki gösterdi. “Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!”, “Üniversite’de polis istemiyoruz!” yazılı dövizlerle taleplerini duyurdu.

Gözaltına gece gözaltında tutulacakları, 5 Nisan Salı günü Çağlayan’da savcı karşısına çıkartılacakları bildirildi. PKK ve DHKP-C üyesi olmak ve eylemlerine katılmakla, kendileriyle beraber hareket etmeyen akademisyen ve öğrencileri baskı yoluyla sindirmekle suçlanan öğrencilere neden operasyon düzenlendiğiyse sonradan ortaya çıktı.

2 yıl önce verdiği bir derste kadın bir öğrenciye yönelik cinsiyetçi yorumları ve hakaret etmesi sebebiyle dersi boykot edilen ve okuldan uzaklaştırılan Yrd. Doç. Dr. Esra Keskinkılıç’ın öğrenciler hakkında Terörle Mücadele Şubesi’ne şikayette bulunduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlara Esra Keskinkılıç’la ilgili boykota katılıp katılmadıkları soruldu.

6 Nisan Çarşamba günü (bugün) saat 10.00’da Bomonti kampüsünde, 11.00’de ise Fındıklı kampüsünde gözaltılar ve baskılarla ilgili basın açıklaması yapılacak.