MSGSÜ KHK'lara karşı ayakta!

Türkiye'nin pek çok üniversitesinde akademisyenler, üniversite emekçileri haksız, hukuksuz bir biçimde KHK'lar aracılığıyla ihraç ediliyor. İstibdadın üniversiteye yönelik saldırıları sürerken, bir yandan da üniversitelerde baskılara, ihraçlara karşı sesler yükseliyor. Beyazıt'tan Cebeci'ye, Marmara'dan Boğaziçi'ne pek çok üniversitede öğrenciler, akademisyenler, işçiler bu hukuksuz kıyımlara dur demek için bir araya geliyor. Geçtiğimiz dönemde baskıların yoğunlaştığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi de (MSGSÜ) bu üniversitelerden biri.

 

21 Şubat'ta Fındıklı kampüsünde, üniversitenin ve memleketin geleceği için kaygı duyan farklı fakültelerden öğrenci ve akademisyenler bir araya geldi. Bu forumdan çıkan karar ile 1 Mart'ta "Akademiyi Savunuyoruz" şiarıyla, okulun tüm bileşenlerini, MSGSÜ açısından sembolik bir mekan olan rıhtımda bir araya getirecek ve KHK saldırılarına, akademinin tasfiyesine yüksek bir ses çıkartacak bir etkinliğin örgütlenmesine başlandı. Hazırlıkların son günlerinde, etkinliğe olan yüksek ilgi rektörlüğü korkutmuş olacak ki; önce hem Bomonti hem de Fındıklı kampüslerinde etkinliğin duyurusunu yapan öğrencilere özel güvenlik müdahale etti. Ardından rektörlük etkinliğin rıhtımda yapılması durumunda okula polis gireceğini söyleyerek hem etkinliğin yerinin değiştirilmesi konusunda baskı yaptı, hem de etkinliğe okul dışından çağırılan, diğer üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlerin konuşmacı olarak gelmesini engelledi.

 

Ancak bütün bu çaba, MSGSÜ'den yükselen "Hayır, gitmiyoruz!" sesini kısmaya yetmedi. 1 Mart Çarşamba günü Fındıklı'da Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda öğrenciler ve akademisyenler salonu doldurdu. Açılış konuşması ve Mehmet Fatih Tıraş için yapılan anma ile başlayan etkinlik, konservatuar öğrencilerinin hazırladığı müzik dinletisi ile devam etti. Ardından Oyuncular Sendikası adına MSGSÜ mezunu Meltem Cumbul "Zor Zamanlarda Tiyatro" konulu bir konuşma yaptı ve içinden geçtiğimiz süreçte dayanışmanın önemini vurguladılar. Bir öğrencinin pantomim gösterisinin ardından, "Zor Zamanlarda Akademi ve Üniversitenin Anlamı" başlıklı kısımda MSGSÜ hocaları birer konuşma gerçekleştirdi.

 

Etkinliğin son kısmında yapılan forumda katılımcılar, bundan sonra MSGSÜ'de nelerin yapılabileceği, üniversiteye yönelik saldırılar karşısında nasıl bir araya gelinip, örgütlü bir duruş geliştirilebileceği üzerine konuştular. Söz alan pek çok kişi, rektörlüğün üniversiteye defalarca polis saldırdığında, okul çok kez hedef gösterildiğinde, okulun bünyesinden bir akademisyen tutuklandığında ve şu anda içinden geçtiğimiz süreçte, KHK'lar ile çok sayıda akademisyen ihraç edilirken benimsediği tutumu eleştirdi. Söz alanlar, bugün bir araya gelmenin önemini ve bunun sürekliliğini sağlamanın üniversiteyi saldırılara, baskılara karşı savunmak açısından önemini vurguladı.