"Metal işçisi grev istiyor!"

Metal sektöründe grup toplu iş sözleşmesinde Türk Metal’in sözleşmeyi imzalamasının ardından MESS patronlarının dayatmalarına karşı DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’nda örgütlü metal işçileri bugün Gebze’de bir miting düzenledi.

Gebze ile birlikte İstanbul, Bursa ve Trakya bölgesinde Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu yerlerden işçilerin fabrika fabrika açtıkları pankartlarla oluşturdukları kortejler Gebze Trafo Kavşağı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca “MESS şaşırma sabrımızı taşırma”, “Metal işçisi köle değildir”, “İnsanca bir yaşam, insanca bir ücret” gibi sloganlar atıldı. Ülker, Maltepe Üniversitesi Hastanesi ve Kumport direnişlerinden işçilerin de katıldığı mitingde Devrimci İşçi Partisi yürüyüş öncesinde ve miting alanında metal işçilerine “Sadece daha iyi bir TİS için değil, metal işçilerinin birliği için ileri! Haydi greve!” başlıklı bir bildiri dağıttı.

DİP’in, metal grup toplu iş sözleşmesini Türk Metal sendikası ile MESS arasındaki bir tiyatro oyunundan çıkartıp, gerçek bir hak arama mücadelesine dönüştürecek, metal işçilerinin mücadele içinde birlik ve beraberliğinin yolunu açacak bir adım olarak çağrısını yaptığı grevin, metal işçilerinin de talebi olduğu mitinge damgasını vuran sloganlarla ortaya çıktı. Birleşik Metal-İş başkanı Adnan Serdaroğlu’nun konuşması sık sık “Metal işçisi grev istiyor” ve “Başkan bizi greve çıkar” sloganları ile kesildi. (video için tıklayın) Miting alanında işçiler, bildirimizi gördüklerinde “biz hazırız, başkana verin” diyerek kendi kararlılıklarını ifade ediyorlardı. Coşkulu bir şekilde sayısız kez tekrarlanan sloganlar işçilerin heyecanını gösteriyordu.

Birleşik Metal-İş sendikası İzmir’de 15 Aralık’ta yaptığı kapalı salon toplantısı ve bugün düzenlenen Gebze mitinginin ardından Eskişehir ve Mersin’de de bölgesel olarak MESS dayatmalarına karşı metal işçilerini bir araya getirmeye devam edecek.

Devrimci İşçi Partisi’nin alanda dağıttığı bildiriyi okumak için tıklayın.