Metal işçileri Tuzla’da, mücadelenin önündeki engelleri aşmak için toplandı

Tuzla’da farklı fabrikalardan metal işçileri mücadeleyi büyütmek, örgütlenmenin ve mücadelenin önündeki engelleri aşmak için bir araya geldi. Metal İşçisinin Sesi tarafından düzenlenen, “İşçiler, mücadelenin önündeki engelleri nasıl aşar?” başlıklı işçi toplantısı 23 Aralık Cumartesi günü Tuzla İçmeler’de, Limter-İş toplantı salonunda yapıldı.

Toplantı, Metal İşçisinin Sesi temsilcisinin açılışıyla başladı. Metal İşçisinin Sesi hakkında bilgi veren arkadaşımız, MİS’in işçiler arasında dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek ve yeni mücadelelere vesile olmak için kurulduğunu, sendikalı-sendikasız tüm metal işçilerinin mücadelesinin sesi olduğunu söyledi. Açılıştan sonra sözü Levent Dölek aldı. Patronlarla işçiler arasındaki uzlaşmaz çelişkiyi açıklayan Dölek, patronların iyiliğinden ya da kötülüğünden değil işçileri sömürmekten, üretim araçlarına sahip olduklarından güçlü olduklarını söyledi. “Patronlar örgütlü oldukları için güçlü” diyen Dölek buna karşılık işçilerin de örgütlü olması gerektiğini söyledi. Birçok fabrikanın eylem sürecinde olduğunu, işçilerin haklarını almak için sendikalaştığını ifade etti.

Sendikaya üye olmanın yetmediğini, işçilerin bilincini ve birliğini sağlamlaştırması ve daha ileriye yürümesi gerektiğini, sendikalarda işçi denetiminin sağlanması gerektiğini ifade etti. Tartışma kısmında birçok işçi söz aldı. HT Solar’dan öncü işçiler toplantıya yoğun katılım sağladılar. HT işçileri, fabrikada baskıların devam ettiğini, ancak sendikanın artık fabrikaya girdiğini, HT işçilerinin sendikalı çalışmak, örgütlü durmak, toplu sözleşmeli bir düzene geçmek için mücadeleye devam edeceğini söylediler. HT işçileri, her zaman örgütlü biçimde hareket ettiklerini, sendikal komitenin ayakta ve güçlü olduğunu, örgütlü ve disiplinli biçimde mücadele ettiklerinde kazanacaklarını bildiklerini söylediler. Türk Metal’in örgütlü olduğu bir fabrikadan gelen bir arkadaşımız fabrikada Türk Metal’in durumunu anlattı. Türk Metal’e ikinci patron dediklerini, patrona karşı mücadele verirken, sendikaya karşı da örgütlendiklerini anlattı. Bu saatten sonra MESS’in sefalet ücretine karşı grevin tek seçenek olduğunu ifade etti. Başka bir arkadaşımız, OHAL koşullarında mücadele edilmez diyenlere HT Solar işçilerini örnek verdi. 3 gün boyunca fabrikaya kapanan HT işçilerinin, her koşulda direniş yapacaklarını ispatladıklarını, yeni HT Solar’lar yaratmak gerektiğini vurguladı.

Tuzla ve Gebze’deki fabrikalardan toplantıya katılan birçok işçi de söz alarak kendi fabrikalarındaki durumu ifade ettiler. Toplantı sonunda, tüm işçiler, daha fazla fabrikayı örgütlü hale getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler. Toplantımız verimli tartışmalardan sonra sona erdi.

Tuzla bölgesinde Metal İşçisinin Sesi’nin düzenlediği ilk dışarıya açık toplantımız mücadele eden öncü işçilerin kürsüsü oldu. Patronların sefalet koşullarını dayattığı, OHAL bahanesiyle işçilerin mücadelesine engeller konduğu, Türk Metal gibi sendika kılıklı patron ajanlarının işçileri bölmek için devreye sokulduğu bir ortamda mücadele etmekten başka bir seçenek yok.