Mercedes’te grev yasağına karşı bildiri dağıtımı: Fiili grev ve direniş çağrısı!

Grev yasağının ardından Mercedes fabrikasında metal işçisinin iradesi karşısında grev yasağının hükümsüz olduğunu ilan eden bildirilerimizi dağıttık. Metal İşçisinin Sesi’nin grev yasağı üzerine çıkarttığı bültenlerle, Cuma namazı çıkışında Mercedes fabrikası işçileri ile buluştuk.

Grev yasağının gayri meşru olduğunu önemli olanın işçilerin iradesi olduğunu konuştuk. Metal işçileri öfkeli. Ancak tedirgin bir bekleyiş de söz konusu. Özellikle MESS’le başlayan görüşme trafiği gözleri bir anda başka tarafa çevirmiş durumda. Burada bir danışıklı dövüş olabileceği konusunda işçilere uyarılarda bulunduk.

Beklenti haline girmek işbirliği içindeki sarı sendikacılara işçilerinin psikolojisiyle oynama ve yavaş yavaş ihanet sözleşmesinin koşullarını hazırlama şansı verir. Metal İşçisinin Sesi bülteninin çağrısı ise tam tersi bir yöne işaret ediyor: “DİSK Birleşik Metal, grev kararını alırken olası bir yasağı tanımayacağını açıklamıştır. Bu kararın gereğini yapmalıdır. Özellikle Türk Metal ve Çelik-İş atacakları geri adıma “vatan, millet için fedakârlık” süsü vermeyi düşünüyorsa, metal işçisinin kolay kolay aldanmayacağını görmelidir. Grev süreci bitmemiştir. Sefalet dayatması, arkasına hükümetin hangi kararını alırsa alsın karşısında fiili grev, işgal ve değişik direniş biçimlerini alacak olan işçinin üretimden gelen gücünü bulmalıdır!”