MATA işçileri fiili mücadeleyle kazandı!

Tuzla Organize Sanayi'de bulunan MATA Ahşap ve Otomotiv fabrikasında işçiler direnerek, fiili mücadeleyle işçi kıyımını engelledi. Dün (11Şubat 2016) sendikalı oldukları için 10 işçi işten çıkartıldı. Bunun üzerine 16.00 vardiyasından itibaren işçiler fiili mücadeleye başladılar, fiili grev başladı.

Birleşik Metal İş Sendikası fabrikada çalışan 650 işçinin yüzde 85'ini örgütlemiş ve Çalışma Bakanlığı'na yetki başvurusu yapmıştı. İşçilerin örgütlü mücadelesini kırmak isteyen MATA patronu işçi kıyımına başvurdu. Fabrikayı terketmeyen MATA işçilerinin mücadelesi sonuç verdi, patron geri adım attı. 10 işçi işine geri döndü. Fabrikada sendika hakkı tanındı.

Gün içerisinde MATA işçilerine destek amacıyla getirilen yiyecek ve içecekler güvenlik tarafından içeriye sokulmadı. İşçilerin mücadelesine dışarıdan, başka fabrikalardan destek de geldi. ABB işçileri fabrika önüne gelerek destek verirken, birçok metal fabrikası da kendi fabrikalarında açtıkları destek dövizleriyle dayanışmayı yükselttiler. Devrimci İşçi Partisi olarak gün içerisinde MATA işçilerinin yanında olduk ve fiili mücadelelerini destekledik. Alanda Gerçek Gazetesi'nin son sayısını işçilere ulaştırdık.

Anlaşma haberinden sonra fabrikadaki moraller daha da arttı. Fabrika içinde Birleşik Metal-İş Sendikası genel başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı. Anlaşma haberini aktardı. Yarın sabah itibariyle MATA işçilerinin iş başı yapacaklarını söyledi. Serdaroğlu, işçi kıyımı tekrarlanırsa yeniden direnişe geçeceklerini belirtti. Konuştuğumuz MATA işçileri, MATA Ahşap ve Otomotiv fabrikasında yeni dönemin açıldığını, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, mücadele ve kararlılıkla bu sürece devam edeceklerini vurguladılar.