Manisa’da “Türkiye nereye gidiyor?” konulu panel düzenlendi

Manisa Emek ve Demokrasi Güçleri 24 Aralık günü, “Türkiye nereye gidiyor?” konulu bir panel düzenledi. Pazarcılar Odası konferans salonunda düzenlenen panele katılım oldukça yüksekti. Devrimci İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek’in de panelist olarak katıldığı panelde; Cumhuriyet gazetesi adına Atilla Sertel, Birgün Gazetesi adına Berkant Gültekin, Evrensel Gazetesi adına Fatih Polat ve Özgür Gündem adına Saruhan Oluç katıldı.


Panel Manisa Eğitim Sen Şube Başkanı Metin Demirel’in açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşmasının ardından söz alan Levent Dölek konuşmasına başlarken, Türkiye’nin nereye gittiğinden çok nereden geldiğini ve nereye gideceğinin önemini vurguladı. Koşullar ne olursa olsun umudun kaybedilmemesi gerektiğini, tarihi değiştirecek olan esas faktör olan işçi sınıfının sadece Türkiye’nin değil, Ortadoğu’nun da umudu olduğunu söyledi. Ekonomik krizden çıkışın, ancak doların yasaklanması ve borsanın kapatılması ile mümkün olacağının altını çizdi.  Levent Dölek konuşmasında, Gezi ile başlayan halk isyanından, Kobane serhildanından, büyük metal grevinden ve 15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişiminden söz ederek aslında Türkiye’de devletle karşı karşıya gelmemiş hiçbir kesimin kalmadığını ifade etti. Ancak birbirinden politik olarak oldukça farklı olan bu kesimleri ortak bir çıkarda birleştirecek ve öncülüğünü üstlenecek solun bulunmadığını vurguladı. Dölek konuşmasını işçi sınıfının ve tüm ezilenlerin öncülüğünü üstlenecek solun her şeyden önce anti-kapitalist, anti-emperyalist olması gerektiğini söyleyerek tamamladı. Levent Dölek’in ardından söz alan Özgür Gündem yazarı Saruhan Oluç Türkiye’nin içinde bulunduğu baskı rejiminin sebebi olarak Recep Tayyip Erdoğan’nın tek adam olma sevdası olduğunu söyledi. Bu kapsamda tutuklanan HDP’li milletvekillerinin hukuksuz olarak alıkonulduğunu dile getirdi. Saruhan Oluç HDP’ye yönelik baskının ve saldırıların artmasının sebebinin ise Anayasa değişikliği için Kürt halkına gözdağı vermek olduğu şeklinde değerlendirdi. Evrensel gazetesi adına katılan Fatih Polat ise Türkiye’de basın özgürlüğüne değinerek kapatılan TV kanalları, gazete ve dergilerden bahsetti. Fatih Polat bu kötü koşulların sol içi dayanışmayı güçlendirdiğini dile getirdi. Birgün gazetesi temsilcisi Berkant Gültekin ise Türkiye’nin artık bir KHK cumhuriyeti olduğunu söyleyerek AKP Hükümetinin her geçen gün baskıcı ve anti-demokratik bir yönetim sergilediğini dile getirdi. Son panelist olarak Cumhuriyet gazetesi adına Atilla Sertel konuştu.

Panelin ikinci bölümünde ise dinleyiciler panelistlere sorularını yöneltti. Türkiye solunun neden birleşmediği soruları ve eleştirileri üzerine cevap olarak Levent Dölek Türkiye solunun CHP ve HDP arkasında iki kutup olarak birleştiği ancak asıl unsur olan işçi sınıfının yanında birleşemediğini dile getirerek Türkiye solu ile birleşmesi gereken cephenin anti-emperyalist, anti-kapitalist bir politika izlemesi gerektiğini vurguladı. Dölek işçi sınıfının kıdem tazminatı ve taşeron gibi hayati talepleri altında her türlü bileşimin olabileceğini dile getirdi. Levent Dölek’in konuşması ardından panel alkışlarla sona erdi.