Maltepe Belediyesi temizlik işçileri iş bırakma eylemini sürdürüyor

maltepe

İstanbul Maltepe Belediyesi’nde DİSK Genel-İş sendikasında örgütlü temizlik işçileri 25 Ekim Cuma gününden beri toplu iş sözleşmelerinin uygulanması ve işten atılan işçi arkadaşlarının geri alınması için iş bırakma eylemindeler.

Eylemin ilk günü belediyeye ait şantiyeyi zapt eden işçilere polis biber gazı ve coplarla saldırdı ve iki işçiyi gözaltına aldı. Belediyenin talebiyle işçilere saldıran polis zor yoluyla çöp kamyonlarını şantiyeden çıkardı.

Eylemlerinin dördüncü gününde 28 Ekim Pazartesi günü direnişteki işçiler Maltepe Belediyesi binası önünde toplandı. Maltepe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü işçilerinin de iş bırakarak destek olduğu eyleme, Ataşehir, Kadıköy Belediyesi işçileri, direnişleri süren Valfsan işçileri, Devrimci İşçi Partisi’nin de olduğu sosyalist parti ve örgütler de işçilerin yanında oldu. Aynı gün Belediye Başkanı Ali Kılıç, CHP il yöneticileri ile sendika yöneticisi ve işçi temsilcileri arasında saatler süren görüşme sonucunda işçilere yapılan teklif, atılan beş işçinin ancak geçen ay yaptıkları zam teklifinin kabul edilmesi, geriye dönük haklarından ve toplu iş sözleşmesinden vazgeçilmesi ile geri alınacağı şeklinde oldu. Bunun üzerine aralarında oylama yapan işçiler iş bırakma eylemine devam kararı aldı.

Direnişe devam kararı ile birlikte daha önce katılmayan çöp aracı şoförü işçiler de direnişe katıldı. İşçiler iş bırakma eylemlerine belediyeye ait şantiyede gece-gündüz nöbet tutarak devam ediyor.