Lüleburgaz'da işçilerden Kıdem uyarısı

Kıdem tazminatının gaspına karşı Türkiye’nin dört bir yanında uyarı eylemleri devam ediyor. Son olarak Kırklareli Lüleburgaz'da 7 Aralık Cumartesi günü 13:30’da Kongre meydanında, Türk İş üyesi Petrol-İş Sendikası, DİSK üyesi Emekli-Sen ve Genel-iş’in katılımıyla Kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada, Kıdem tazminatı düzenlemelerinin işçilerin mevcut haklarında ciddi kayıplara yol açacağı ve hükümetin bundan vazgeçmesi gerektiği belirtildi. Eğer ki hükümet geri adım atmaz ise, sendikaların bu saldırıya karşı sessiz kalmayacağı, ellerinin şalterlere uzanacağı ifade edilerek, gerekirse genel greve gidileceği, işçilerin meydanlara döküleceği belirtildi. Eyleme destek veren Devrimci İşçi Partili militanlar, Gerçek gazetesi satışı gerçekleştirdi.

Aynı gün İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) 25. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatı, alt işveren ve esnek çalışmayla ilgili taraflarla haftaya son kez bir araya gelineceğini söyledi. Çelik, hayata geçirdikleri yapısal reformlar ve girişimcilerin gayretleri sayesinde Türk ekonomisinin kriz sürecini başarıyla yönettiğini belitti.

Patronlar ve onların sözcülüğünü yapan Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in kriz sürecini başarıyla yönetmekten kastettiği, krizin yükünü işçilere ve emekçilere yüklemeye çalışmasıdır.

Kıdem tazminatı işçinin elinde kalan son iş güvencesidir, patronun işçi çıkartması önündeki tek engeldir. Kıdem tazminatının fona aktarılması demek, patronların rahatlıkla kitlesel işten çıkarmalara gidebilmelerini sağlayacaktır. Taşeron çalışma, kıdem tazminatı gaspı, esnek çalışma sistemi, özel istihdam büroları gibi işçilerin haklarına yönelik tüm saldırılar ancak işçilerin birleşik mücadelesi ile püskürtülebilir.

Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesi geri çekilsin!

Taşeron çalışma yasaklansın!

Kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesine yönelik fon uygulaması girişimlerine son verilsin!

İşten atmak yasaklansın!