KPSS mağdurlarından hükümete: “Siz Kime Hizmet Ediyorsunuz?”

"KPSS Mağdurları" adı altında Facebook üzerinden örgütlenen, memur ve öğretmen adayları, 2012 KPSS'de (Kamu Personel Seçme Sınavı) yaşanan kopya skandalını protesto etmek için İzmir'de eylem yaptı.

15 Temmuz’da yapılan eylemde, Alsancak Gündoğdu Meydanı’ndan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki ÖSYM bürosu önüne kadar yürüyerek basın açıklaması yapan sınav mağduru gençler, “AKPSS İptal Edilsin”, “Gülen’ler Gülerken, Biz Ağlıyoruz”, “Kopyayla, Parayla Seçme Sınavı” yazılı dövizler taşıdılar.

Basın açıklamasında, sınav ve mülakatlarda cemaat-tarikat bağlantılarının kollandığı, cemaat-AKP koalisyonu yapıldığı, ÖSYM’nin, kopya ile ilgili olarak “sorular ezberlenmiş” açıklamasının bilimsel olmadığı, soruların önceden sızdırıldığının açık olduğu belirtildi. KPSS Mağdurları, sosyal paylaşım sitelerinde, sınavdan bir gün önce birilerinin kampa alınarak soruların verildiği, para karşılığında satıldığı haberlerinin çıkmasının da çıkarımlarını doğruladığını açıkladılar.

YÖK adında bir kuruma sahip olan, buna rağmen ülkenin hangi meslekten hangi sayıda elemana ihtiyacı olduğunun dahi hesabını yapamayan, mülakat adı altında gençleri torpile kurban eden hükümete seslendiklerini söyleyen eylemci gençler, ÖSYM Başkanı Ali Demir’in istifasını, KPSS’nin derhal iptal edilmesini, soruları satanların ve sınav bitmeden internet ortamına düşürenlerin yargılanmasını istediler.