Kocaeli’de Newroz kutlaması

Kocaeli’de Newroz kutlamaları Perşembe pazarı alanında saat 13:00’da başladı. Alana çok geniş bir halk kitlesi sloganlar atarak katıldı. Ayrıca birçok siyasi kurumda katılım gösterdi. Program HDP Kocaeli eş genel başkanı Mehmet Akgün’ün halkı selamlayan konuşmasıyla başladı. Akgün Haseke’de yapılan bombalı saldırıyı kınadığı konuşmasında ayrıca 2015 seçimleri için sandıklara sahip çıkılmasını belirtti. Konuşmanın ardından Newroz ateşi yakıldı, Kürtçe ve Türkçe şarkı ve türkülerle halaylar çekildi.

Newroz sonrası faşist saldırı

Newroz kutlamasının bitmesine yakın ÖDP üyeleri alandan uzak bir yerde faşist saldırıyla karşı karşıya kaldılar. Saldırıda bir ÖDP’li yaralandı. Newroz bittikten sonra İnsan Hakları Anıtı’nda basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklaması sırasında slogan atarak kitleye yaklaşan faşistler polisin araya girmesi ile dağıldı. Açıklamada faşizan saldırıların kınandığı ve gerekenlerin de yapılacağı belirtildi.

Açıklamanın ardından faşistlerin İzmit Fethiye caddesinde devrimcileri sıkıştırdığı haberinin gelmesiyle kitle Fethiye caddesine yöneldi.  Polisin devrimci kitleye barikat kurması ve devrimci arkadaşların güvenli bir yere geçtiğinin haberi gelmesi üzerine kitle dağıldı.