Kocaeli’de Cem Bialetti işçileri grevde!

Kocaeli Kartepe’de bulunan Cem Bialetti fabrikası işçileri bugün 16.30’da greve başladı.

Birleşik Metal-İş Kocaeli şubesi, örgütlü olduğu ve 130 işçinin çalıştığı Cem Tencere olarak bilinen Cem Bialetti fabrikasında 17 Ekim günü 16.30’a kadar anlaşma sağlanamazsa greve başlayacağını daha önceden bildirmişti. Sendikanın konu ile ilgili yaptığı açıklamada; ilk altı ay için ücretlere %18 zam ve saat ücretlerinin 1,5 TL’ye çekilmesini istemiş ancak patron % 3 zamda diretmiş, OHAL’i bahane ederek greve çıkamayacaklarını belirtmişti.

Bugün saat 16.30’da işçiler fabrika içerisinde toplanarak grev hazırlıklarını tamamladılar. Bütün işçiler ve sendika temsilcileri, fabrika içerisinde sloganlarla yürüyerek fabrika kapısına geldi ve grev pankartını buraya astı. Sloganlar eşliğinde grev halayları çeken işçilere Bekaert fabrikası işçileri de grev alanına gelerek destek verdi. Halayların ardından Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve şube başkanı Talat Çelik konuşma yaptılar. Çelik konuşmasında;  patronun OHAL’i bahane ederek işçilerin greve çıkamayacaklarını belirttiğini ama işçiye hergün OHAL olduğunu söyledi.

Sendika temsilcileri patronun tutumunu değiştirip anlaşma sağlanana kadar grevde olacaklarını belirtti. İşçiler sloganlarla, halaylarla, yaktıkları meşalelerle kurdukları grev çadırında eylemlerine coşkuyla devam ediyorlar.