Kocaeli'de Ankara katliamına karşı büyük bir yürüyüş düzenlendi

13 Ekim Salı günü Kocaeli'de Ankara katliamına karşı sosyalist partiler ve demokratik kitle örgütlerinin büyük katılımı ile protesto yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüş Merkez Bankası'ndan başladı ve İnsanlık Anıtında son buldu.

Kitle, İnsanlık Anıtı parkına geldiğinde bir dakikalık saygı duruşuna geçildi. Ardından ise karanfil resmi olan ve Ankara katliamında yaşamını yitiren arkadaşlarımızın isimlerinin yazdığı dövizler, isimleri okunduktan sonra yaşıyor sloganı atıldıktan sonra eylem pankartının üzerine koyuldu. Ardından ise karanfiller bırakıldı. 

Yürüyüş ve anmadan sonra ise basın açıklamasını Yapı-Yol Sen dönem sözcüsü Ethem Kartal okudu. Basın açıklamasında şunlar söylendi:

''Bombaları tanıyoruz. Adana, Diyarbakır, Suruç'tan tanıyoruz. Aynı seriden olduğunu biliyoruz. Yolsuzluğa, hırsızlığa, sömürüye karşı hep birlikte emeği yüceltmekti amacımız. 3 günden beri yastayız. Grev yaptık ve devam ediyoruz. Tüm işçileri, kamu çalışanlarını demokrasiye, barışçıl yarınlara sahip çıkmaya davet ediyoruz. Barış talebiyle Ankara'ya gittik. Böyle bir vahşetin Türk halkına yaşatılmasını tahmin etmiyorduk. Bu şiddeti yaratanlar tarihin utanç sayfalarına geçecektir. Pırıl pırıl aydınlık yarın ve ülke isteyen gençlerimizi katlettiler. Ya barışı tesis edeceğiz ya yeni katliamlara maruz kalacağız.''

Basın açıklamasından sonra kitle son olarak barış sloganlarını attıktan sonra dağıldı.