Koç Holding’in dayatmaları bardağı taşırdı! Tüpraş işçisi rafinerileri terk etmiyor!

Tüpraş işçisi dayatmalara karşı fabrikaya kapandı

Tüpraş’ta toplu sözleşme sürecinin tıkanması dolayısıyla işçilerin başlattığı eylemler yeni bir boyuta sıçradı. Tüm Kocaeli, İzmir, Batman ve Kırıkkale rafinerilerinde işçiler işyerlerini terk etmeme eylemine başladı. 16 Mayıs'ta gece vardiyası sabah paydos saatinden sonra fabrikayı terk etmedi. Diğer vardiyalar da rafineriye gelerek eyleme katıldılar. An itibariyle eylem ilk 24 saatini tamamlamaya doğru gidiyor.

Türkiye çok ciddi bir ekonomik krizle boğuşurken, 2019 yılının ilk çeyreğinde 34,2 milyar gelir ve 779 milyon lira net dönem kârı açıklayan Koç Holding, ilk 6 ay zam olmadan sadece bir brüt maaş ve ikinci 6 ayda ise gerçekleşen enflasyon oranında maaş zammı öneriyor. Patron, işçilerin ücret taleplerini karşılamadığı gibi, kazanılmış haklara da göz dikmiş durumda. Koç Holding, sözleşme süresini 3 yıla çıkarmaya, vardiya sistemini değiştirmeye ve yerleşik bir uygulama olan mazeret izinlerinde kesintiye gitmeye çalışıyor.

İşveren temsilcileri haftalardır, sözleşmedeki maddeleri dayatmakla kalmıyor işçilere gözdağı veriyordu. Eylemlere katılanları tehdit eden patronun, bu tehditleri işçilerinin birlik ve kararlılık içinde başlattığı mücadele karşısında eriyip gitmiş durumda.

Tüpraş işçileri sadece basit bir sözleşme pazarlığı yapmıyor. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşunda, kârlarından vazgeçmeyen ama işçinin ekmeğine göz diken patron sınıfının dayatmalarına karşı en ön safta kavga veriyor. Bu yüzden tüm işçiler ve emekçi halkımız Tüpraş işçisinin mücadelesini kendi mücadelesi olarak görmeli ve bu haklı kavgaya omuz vermelidir.