KESK grevi başladı: Genel grev için ileri!

KESK "insanca yaşam, güvenceli iş, güvenceli gelecek ve demokratik Türkiye" şiarıyla organize ettiği greve bugün Galatasaray'dan Taksim'e yürüyerek başladı. Daha önce 5 Haziran'da yapılması öngörülen grev, Gezi Parkı direnişi ile başlayan halk isyanının ardından 4-5 Haziran olarak 2 güne çıkarılmıştı.

KESK'liler Galatasaray'da toplanarak Taksim'e "her yer Taksim, her yer direniş", "çapulcular burada Tayyip nerede?", "hükümet istifa" sloganlarıyla yürüdü. KESK'liler alana girdiğinde tüm emekçileri Atatürk Kültür Merkezi'nin duvarına DİP tarafından asılan "sendikalar göreve genel greve" pankartı karşıladı. Yürüyüşün olduğu esnada DİSK'ten de bir açıklama geldi. DİSK, 5 Haziran günü AKP diktatörlüğüne karşı iş bırakacaklarını, Şişli'deki DİSK genel Merkezi önünde toplanarak Taksim'e yürüyeceklerini ilan etti.

5 Haziran günü yapılacak greve KESK tarafından bugünkünden daha yoğun bir katılım olması bekleniyor. DİSK'in aldığı karar da olumlu bir gelişme. Ancak hala direnişin taleplerini hayata geçirebilmek için işçi sınıfının gücünü gerçek anlamda ortaya koyması ve tüm konfederasyonları birlikte hayatı durduracak bir genel grevi örgütlemesi gerekiyor.

5 Haziran grevi için toplanma ve miting saat ve yerleri şöyle:

İstanbul: 

Toplanma Yeri: Unkapanı İMÇ Blokları Önü - Saat: 13.00

Miting Alanı: Taksim Meydanı

Ankara:

Toplanma Yeri: Kolej Meydanı - Saat: 12.00

Miting Alanı: Kızılay Meydanı

İzmir:

Toplanma Yeri: Cumhuriyet Meydanı -Saat: 14.00

Miting Alanı: Gündoğdu Meydanı