KESK Birçok İlde Kobane İçin Alanlardaydı

ANTALYA 

Antalya Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) çağrısı ile Kobane’de IŞİD’in yaptığı saldırıya karşı bir günlük grev yapıldı.

Aydın Kanza Parkı'nda saat 12.00’de toplanan ve 12.30’da Cumhuriyet meydanına yürüyüşe hazırlanan kitlenin önüne polis barikatı kuruldu. Polisle yapılan görüşmeler üzerine kitle Yavuz Özcan Parkına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında “Kobane Halkı Yalnız Değildir”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Her Yer Kobane Her Yer Direniş”, “Biji Bratiye Gelan”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı.

Yavuz Özcan Parkı'na ulaşıldıktan sonra basın açıkması yapıldı. Açıklamayı KESK Dönem Sözcüsü Mustafa AYAR yaptı. AYAR; IŞİD’in bugün Irak ve Suriye başta olmak üzere gittiği her yerde ölüm saçmaya devam ettiğini, Kürt, Türkmen, Ezidi, Arap ve Alevi binlerce insanı katledildiğini belirtti. IŞİD’in günlerdir ağır silahlarla saldırdığı, mahallerine kadar girdiği Kobane’de yeni bir soykırıma imza atamaya hazırlandığını beyan etti. Eylem sloganlarla son buldu.

MANİSA

IŞİD'in Ortadoğu halklarına uyguladığı katliamları protesto etmek ve Kobane direnişine destek olmak amacıyla KESK'in aldığı iş bırakma kararı neticesinde Manisa'da emekçiler alanlardaydı.

8 Ekim günü Eğitim Sen üyeleri sabah saat 10.00'da sendika binasında toplanarak buradan Manolya Meydanına yürüdü. Burada Eğitim Sen Şube Başkanı Metin Demirel bir basın açıklaması yaptı.

9 Ekim günü ise KESK bileşenleri ortak bir şekilde iş bıraktı. Sabah saat 11.00'de Eğitim Sen Şube binasında toplanan emekçiler buradan “AKP bizi içte ve dışta savaşa zorluyor savaşı durduralım / KESK Manisa Şubeler Platformu” yazılı pankart arkasında Manolya Meydanına yürüdü. Meydanda basın açıklamasını Eğitim Sen Şube Sekreteri Yaşar Güzel okudu. Güzel yaptığı açıklamada IŞİD'in Ortadoğu halklarına yönelik katliamlarına değindi ve AKP'nin IŞİD'i desteklediğini söyledi. Kobane'deki direnişe de değinen Güzel, savaşın sona ermesi, katledilen Kürt halkının desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Katılımın düşük olduğu iş bırakma eylemi sırasında sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Biji bıratiya gelan!”, “Biji berxwadane Kobanê!”, “IŞİD vuruyor AKP koruyor!”, “Yaşasın Kobanê direnişi!”, “Susma ses ver Kobanê’ye güç ver” gibi sloganlar atıldı. 

KOCAELİ

Kocaeli' de KESK' in çağrısıyla Merkez Bankası önünde toplanan sendika üyesi emekçiler ve devrimci kuruluşlar Kobane' de IŞİD' in katliamlarına karşı emekçilerin ve halkların sesini tüm Kocaeli emekçilerine ve halklarına duyurdu. Yürüyüş yolunda yapılan eylemin sonunda kitle adına KESK dönem sözcüsü Etem Kartal tarafından basın açıklaması yapıldı.

Basın Açıklamasında; 24 gündür süren çatışmalarda ve öncesinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen katliamlarda asıl sorumlunun emperyalist güçler olduğu, IŞİD' in de artık Türkiye için bir dış tehdit değil, AKP'nin toplumsal muhalefeti sindirme ve baskı altına alma aracı olduğunu, emekçilerin bu savaştan yana çıkarı olmadığını ve bu savaşa karşı dur demenin emekçiler için tarihi bir görev olduğu belirtildi.

Yürüyüş sırasında ve basın açıklamasının okunduğu esnada kitle küçük grupların sözle tacizine uğradı fakat polisin de araya girmesiyle olası bir çatışma ortamı engellendi.

Eyleme DİP, BDSP, KP, Gençlik Muhalefeti, Emek Gençliği, SYKP de destek verdi.

İZMİR

İzmir'de Kobanê'ye destek için Eğitim-Sen 2 gün, KESK ise 1 günlük iş bırakma kararı almıştı. 09 Ekim Perşembe günü KESK, DİSK, TTB, TMMOB çağrısıyla İzmir'de eylem düzenlendi.

Demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler, saat 12.30'da İzmir Konak E.Sümerbank önünde toplandılar. Basın açıklamasını KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Yürütmesi adına Bülent Çuhadar okudu. Çuhadar, '' Her geçen gün geriye dönülmez tahribatlar oluşturan, halkları birbirine düşman eden AKP'nin savaş politikalarını, emekçilere, insanlığa ve halklarımıza hiçbir yararı yoktur. Emekçiler, savaş politikalarından yana olamaz. Kobane'de ölüm-kalım mücadelesi verenlerin katliamına sessiz kalamaz. Çünkü bugün sadece Kobanê değil eşit, özgür,demokratik bir ülkede barış ve kardeşlik içinde yaşamak isteyen herkes abluka altındadır.'' diye konuştu. Çuhadar sözlerini, '' Bir savaşta sadece insanlar ölmez, insanlık da ölür. Sessizlik saf tutmaktadır, bizim safımız insanlıktır ilkesinden hareketler, tüm emek ve meslek örgütlerini, demokrasi güçlerini, emekçileri ve tüm yurttaşlarımızı özgür, demokratik ve barış içinde bir geleceği kurmak adına mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.'' diye bitirdi.

Eylem sloganlarla devam ederken, TTB'den bir temsilci ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko'da bir konuşma yaptı. Devrimci İşçi Partili militanlarında katıldığı eylemde, '' Diren Kobanê İzmir seninle!'', '' katil IŞİD, işbirlikçi AKP!'', '' Kobanê IŞİD'e mezar olacak!'', ''Biji berxwedana Kobanê!'' , '' Diren Kobanê, diren insanlık!'', '' Genel grev, genel direniş!'' sloganları atıldı. Daha sonra oturma eylemine geçildi. Eylem sloganlarla son buldu.   

İSTANBUL

Günlerdir Kobanê’deki savaş tüm Türkiye’nin ana gündemi haline gelmiş durumda. Bir tarafta IŞİD Kobanê’ye vahşice saldırırken, diğer tarafta YPG güçleri ve yaşlısıyla genciyle Kürt halkı bu örgüte karşı yaşam savaşı veriyor.

Türkiye yavaş yavaş bir iç savaşa sürüklenirken, toplumun duyarlı kesimleri IŞİD’in saldırılarını ve AKP hükümetinin IŞİD’e olan desteğini protesto ediyor. Kobanê’de direniş ve yaşam savaşı devam ederken KESK; IŞİD ve işbirlikçisi AKP'nin saldırılarına karşı direnmeye ve direnen Kobanê halkıyla dayanışmaya çağırmak için 9 Ekim'de greve çıktı, meydanlarda buluştu.

KESK İstanbul Şubeler Platformu “IŞİD Barbarlığına, AKP Saldırganlığına, GEÇİT YOK!” ana pankartıyla İstanbul Cevahir AVM önünde toplanıp Şişli AKP ilçe binasına yürümek istedi. Yüzlerce emekçi, “IŞİD yenilecek, direnen Kobanê halkı kazanacak” şiarıyla yürüyüşe geçti. “Katil IŞİD, İşbirlikçi AKP”, “Kobanê Halkı Yalnız Değildir”, “Katillerden Hesabı Emekçiler Soracak”' sloganlarıyla yürüyüş devam ederken kitlenin önü polis barikatıyla kesildi. Konuşmalar barikatın önünde yapılmaya başlandı. HDP Onursal Başkanı Sebahat Tuncel’in ilk konuşmayı yapmasının ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve Habersen Genel Başkanı Ufuk Beytekin konuşmalarını yaptılar. “Kobanê insanlığın zafer kalesi olacak” başlığıyla Eğitim-Sen 7 No'lu Şube Başkanı Emin Ekinci basın açıklamasını gerçekleştirdi. Konuşmalar genel olarak emekçilerin AKP’den hesap soracağını belirtiyor, IŞİD’e karşı direnen Kobanê halkını selamlıyor ve Türkiye emekçileri ile Kobanê halkının çıkarının ortak olduğunun altını çiziyordu. Yürüyüş boyunca ellerinde coplarla kitleye “eşlik” eden polisler ve birçok TOMA ile basın açıklamasının yapılacağı alanın dört bir tarafının çevrilmesi hükümetin bu konudaki tavrını gayet net bir şekilde gösteren bir tablo ortaya çıkarttı. Basın açıklamasının ardından ise eylem sona erdi.