Katliama karşı İstanbul Üniversitesi’nde işçiler grevde, öğrenciler boykotta!

İstanbul Üniversitesi'nde emekçiler, Ankara'da katledilenleri anmak için 12-13 Ekim’de greve çıktı. Öğrencilerin de boykotla destek verdiği grev, ilk gün saat 10:04'te gerçekleşen saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Eğitim-Sen işyeri temsilcisi Levent Dölek basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında, fail kim olursa olsun esas katilin AKP iktidarı olduğu vurgulandı. Açıklamada: "Diyarbakır'ın hesabı sorulmadı Suruç oldu, Suruç'un hesabı sorulmadı Ankara katliamı oldu. Yeni katliamları durdurmanın yolu bellidir. Hesap sorulmalıdır. Sorulacaktır. Bu sebeple bugün ve yarın 12 ve 13 Ekim günlerinde grevdeyiz." denilerek mücadele kararlılığı vurgulandı.

İstanbul Üniversitesi Genel-İş üyesi taşeron işçiler de grevde!

Taşeron şirketin, okul yönetiminin tüm baskılarına rağmen okulun taşeron temizlik işçileri de greve çıktı. Barış için kardeşlik için, hesap sormak için greve çıktıklarını ifade eden işçiler, sonucu ne olursa olsun mücadeleyi sürdüreceklerini kararlılıkla vurguladı.

Öğrenciler adına yapılan açıklamada, emekçilerin grevine destek olmak, Ankara'da katledilen arkadaşlarımızın yoldaşlarımızın hesabını sormak için iki gün boyunca dersleri boykot ediyoruz denildi.

Üniversitenin tüm bileşenleri büyük bir kararlılıkla "Katil AKP, katil Erdoğan!", "Katillerden hesabı emekçiler soracak!", "AKP'yi yenmeden bu savaş bitmez! " diye haykırarak eylemi Hukuk Fakültesi'nde oturma eylemiyle sürdürdü. Oturma eyleminin ardından bir grup cenazeler için okuldan ayrılırken kalanlar yemekhanede ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi.

Grevin ikinci gününde yine katliam saati olan 10:04’te okul emekçileri ve öğrenciler bir anma gerçekleştirdi. Anmaya bu kez işçiler mavi iş kıyafetlerinin üzerine giydikleri grev önlükleriyle daha kalabalık katıldı. Anmanın ardından sınıflarda boykot çağrıları yapılırken bir yandan da Eğitim-Sen grev çadırı kuruldu. Öğle saatlerinde gerçekleşen yürüyüşe işçiler, öğrenciler, eğitim emekçileri kitlesel bir şekilde katıldı. Yürüyüş boyunca kitle, kendi güvenliğini sağlamak için, kortejin etrafında insan zinciri oluşturdu. Beyazıt Meydanı’nda, İstanbul Üniversitesi’nin tarihi kapısı önünde emekçileri temsilen bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Aynı gün Cerrahpaşa’da, Kadıköy’de ve Sirkeci’de emekçilere karşı gerçekleşen saldırıları şiddetle kınadıklarını, saldırılarda çok daha kalabalık gelip barışı ve kardeşliği haykıracaklarını ifade etti.

Öğrenciler adına okunan basın açıklamasında da katliama karşı emekçilerle birlikte mücadele edileceği, AKP’den ve Erdoğan’dan yani katliamın sorumlularından hesap sorulacağı vurgulandı.

Açıklamaların ardından okul bahçesinde kitle sıkılı yumruklarıyla Beyazıt Marşı’nı okudu. Sloganlarla okul içerisine geçen kitle, Hukuk Fakültesi’nde “Barış Dersi” verdi. Akademisyenlerin yaptıkları konuşmalarda savaşın ve barbarlığın kaynağının kapitalizm olduğu, emekçilerle ezilen halkların kapitalizme ve emperyalizme karşı ortak mücadele etmesi gerektiği ve AKP’yi yenmeden mevcut savaşın bitmeyeceği konuşuldu.

Barış Dersi’nin ardından eylem sona erdi.