Kamp Armen Ermeni halkına iade edilsin!

1962 yılında Gedikpaşa Ermeni Kilisesi Vakfı tarafından arazisi alınan ve yetim Ermeni çocuklarının da emeğiyle inşa edilen Tuzla Ermeni Çocuk Kampı, faal olduğu süre boyunca Hrant Dink, Rakel Dink, Garabet Orunöz gibi yüzlerce kimsesiz Ermeni çocuğunu yetiştirmiş, onlara özellikle yaz tatillerinde rehabilitasyon ve dinlenme imkanı sunmuştur.

Ancak 1987’de, Ermenilerin ödediği para, verdiği emek göz ardı edilerek devlet tarafından kampa el konulmuş ve boşaltılarak içindeki tesis ile birlikte eski sahibine bedelsiz olarak verilmişti. Bu zamana dek sekiz kez el değiştirmiş, lüks villalarla çevrili değerli bir arazi haline gelmesiyle de son sahibi tarafından butik otel yapılmasına karar verilmiş. Böylece 6 Mayıs sabahı iş makineleri yıkıma başladı. Yıkımı haber alarak olay yerine ulaşanlar, işçileri ikna ederek yıkımı durdurdular ve o günden beri kamptan ayrılmayarak nöbet tutuyorlar.

8-9 Mayıs günlerinde ise nöbet bir dizi etkinlikle devam etti.  8 Mayıs günü sosyoloji ve tarih atölyeleri yapıldı. Yüksek katılımın olduğu 9 Mayıs Cumartesi günü ise halaylarla başladı. Ardından Rakel Dink ve Garabet Orunöz yetimhanenin öyküsünü anlattılar ve yetimhanenin kilise vakfına iade edilmesini talep ettiler. Etkinlikler müzik dinletisi, çocukların oynadığı tiyatro ve ardından belgesel gösterimi ile devam etti.

Biz de Devrimci İşçi Partisi olarak Ermeni halkının yanında olmaya, devletin soykırımına, cinayetlerine, her türlü hak gaspına karşı Ermeni halkıyla birlikte mücadele etmeye devam ediyoruz.