Kahrolsun istibdad, yaşasın 8 Mart!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde İzmirli kadınlar, yürüyüş düzenlemek ve kadınların taleplerini haykırmak üzere Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde saat 19:00' da buluştular. Sendikaların, siyasi partilerin, kadın gruplarının yıllardır İzmir'de gerçekleştirdiği yürüyüş bu yıl OHAL bahane gösterilerek polis tarafından yaptırılmadı. Polis ablukasında buluşan yüzlerce kadın coşku içinde "8 Mart yasaklanamaz", "Aç, aç, aç, yolu aç", "Yaşasın kadın dayanışması", "Kadın, yaşam, özgürlük", "Jîn, jîyan, azadî" sloganlarıyla bir buçuk saat boyunca polis barikatını zorladılar.

Eylemin örgütleyicisi olan İzmir Kadın Platformu'nun bileşenlerinden Devrimci İşçi Partili Kadınlar da 8 Mart protestosunda dövizleriyle yer aldı. Kortej buluşma noktasına vardığında "Kahrolsun istibdad, yaşasın hürriyet" "Erkek egemenliğine ve kapitalizme karşı emekçi kadınlar en öne" sloganlarıyla eylemin coşkusuna coşku kattı.

İzmir'de bu yıl 8 Mart yürüyüşü istibdadın gölgesinde kaldı. Kadınların kararlılığı barikatı yıkmaya yetmedi, kadın buluşması halaylarla sonlandırıldı. Önümüzdeki dönemin mücadelelerinde bu zincir mutlaka kırılacak!