Kadınlar kürtaj yasağına karşı Kadıköy'deydi

AKP hükümetinin kadınların kürtaj hakkına yönelik başlattığı saldırıya karşı bugün binlerce kadın Kadıköy meydanındaydı. Kadıköy Boğa Heykeli’nin önünde buluşan kadınlar, yolu kesip Kadıköy İskele Meydanı’na sloganlarla yürüdüler. Burada yapılan basın açıklamasında kadınlar kürtaj hakkına sahip çıkarak, Erdoğan’ın kürtajla ilgili yaptığı Uludere benzetmesine karşı Uludere katliamının sorumlularının yargılanmasını talep ettiler.

“Kürtaj hakkımızı tartışmıyoruz, Bedenimiz Bizimdir” ve “Kürtaj haktır, Uludere katliamdır” yazılı iki ortak pankartın ardında çeşitli siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve feminist gruplardan kadınlar taleplerini taşıdıkları dövizlerle öne çıkardılar. Yürüyüş sırasında sık sık “Susma haykır kürtaj haktır”, “Kadın düşmanı Tayyip Erdoğan”, “Tayyip elini bedenimden çek”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kürtaj haktır, Uludere katliam” sloganları atıldı. Devrimci İşçi Partili Kadınlar biz de buluşma noktasında önce  “Zenginler yurtdışında kürtaja, yoksullar merdiven altında ölüme” başlıklı bildirimizi dağıttık. Ardından da aynı sloganın yanı sıra “Sağlıklı güvenli koşullarda ücretsiz kürtaj hakkı”, “Her kadına erişilebilir ve ücretsiz doğum kontrolü”, “Kürtaj haktır, Uludere katlim”, “Kürtaj haktır, Tecavüz suçtur” ve “Siz asıl katlettiğiniz doğmuş çocuklarımızın hesabını verin” yazılı dövizlerle eylemde yerimizi aldık. Kürtajın yasaklanmasının kürtaja ortada kaldırmayacağını, kadınların merdiven altı muayenehanelerde sağlıksız koşullarda ölüme terk edilmesi anlamına geleceği gerçeğini öne çıkarmaya çalıştı.

 

Kadıköy Meydanı’nda okunan ortak basın açıklamasının ardından eyleme destek vermek üzere gelen sanatçılara ve bazı kurum temsilcilerine söz verildi. Eylem, AKP hükümetinin yönelttiği saldırı karşısında,  kadınların, en temel haklarından birisi olan kürtaj hakkına karşı sahip çıkma amacıyla başlattığı mücadelenin ilk adımı olarak kısa sürede örgütlenmesine rağmen kalabalık ve coşkulu bir eylemdi. Ancak bu saldırıyı püskürtmek için elbette daha fazlasına ihtiyaç var. Bu doğrultuda eylemin örgütleyicisi olan tüm kurumlar yarın (Pazartesi) çok daha geniş bir birliktelik kurarak bu saldırıyı püskürtecek güçte ciddi bir mücadelenin nasıl örgütleneceğini konuşmak üzere bir araya gelecek.

IMG_1108

 

IMG_1102

 

IMG_1101