Kadınlar ırkçı ve faşist saldırılara karşı Kadıköy'de buluştu: Susmuyoruz, hesap soruyoruz!

Kadıköy'de Pazar günü yapılan 8 Mart mitinginin ardından, BDP'li kadınlara yönelen ve üç farklı noktada gerçekleştirilen ırkçı saldırılara karşı kadınlar, Pazartesi akşamı 19:00'da yine Kadıköy'de biraraya geldi. Yapılan saldırıları kınadı, baskılara boyun eğmeyeceklerini, sokakları, meydanları terk etmeyeceklerini gösterdi. 

8 Mart Kadın Platformu'nun çağrısı ile Kadıköy'de Altıyol Boğa Heykeli'nde saat 19:00'da biraraya gelen kadınlar Kadıköy İskele Meydanı'na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca, bir gün önce Kadıköy'de yaşanan ırkçı ve faşist saldırılarla ilgili açıklamalar, konuşmalar yapıldı ve sık sık "Yaşasın Halkların Kardeşliği", "Baskılar Bizi Yıldıramaz", "Kadınlar Savaş İstemiyor", "Kadın, Yaşam, Özgürlük", "Sokakları da Meydanları da Terk Etmiyoruz", "Faşizme Karşı Omuz Omuza" şeklinde sloganlar atıldı. 

Kadıköy Meydanı'nda yapılan açıklamada BDP'li kadınların uğradığı ırkçı, faşist saldırıların üç farklı noktası olmasının bir tesadüf olmadığı, 8 Mart alanına binlerce polisi yığan polisin ilk saldırı gözleri önünde yaşanırken sadece seyirci kaldığı ifade edildi. Burjuva basınının saldırıları, taraftar kavgası arasına sıkıştırarak gerçeği çarpıttığı, yaralanan, hastaneye kaldırılan kadınlar olduğunun bilinçli bir şekilde gizlendiği söylendi. Kadınların, 8 Mart alanında barışın ve kardeşliğin sesini yükselttiği, tüm baskılara rağmen barışı savunmaya devam edecekleri, baskıların kadınların biraraya gelmesini engelleyemeyeceği, kadınları sokaklardan meydanlar uzaklaştıramayacağı ifade edildi.

8 Mart Kadın Platformu bileşeni olarak Devrimci İşçi Partili kadınlar da BDP'li kadınlara yönelen bu saldırıları kınamak, kadınları mücadelenin dışına itmeye çalışan polis-faşist işbirliğine karşı sesimizi yükseltmek için Kadıköy Meydanı'ndaydı. Eyleme 8 Mart Kadın Platformu bileşenlerinin dışında çeşitli siyasi partiler ve sendikalar da katıldı. Saldırılara karşı Kadıköy'de hızlı bir tepki ve güçlü bir ses yükseltildi.