Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde binlerce kadın İstanbul İstiklal’de buluştu

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, İstanbul Kadın Platformu’nun çağrısıyla, İstiklal Caddesi’nde binlerce kadın eylem yaptı. Kadınlar saat 18:00’de Taksim Tünel’de bir araya geldi. “Erkek-devlet şiddetine itaat etmiyoruz. Hayatımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz” pankartı arkasında toplandı. Eylemde “Müftülük yasasını tanımıyoruz”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Kadınlar örgütlü güçlü” söylemi öne çıktı. Devrimci İşçi Partili Kadınlar da eyleme Ekim devriminin 100. yılı olması sebebiyle ‘’Ekim devriminin yolunda emekçi kadınlar en öne’’ yazılı dövizlerle katıldı.

Başlangıçta kadınların eylem alanına girmesi polis tarafından engellendi. OHAL bahanesiyle, keyfi bir şekilde yürüyüşe izin vermeyeceklerini açıkladılar. Eylem komitesinin uzun uğraşları ve kadınların sloganlarla yaptıkları baskılar sonucu yürüyüşe izin verildi. Kadınlar polis ablukasını kırmak için “Yaşasın kadın dayanışması” sloganını ıslıklar ve alkışlar eşliğinde attı. Yürüyüş, polisin saldırı tehdidi altında Tercos pasajına kadar yapıldı.

DİP’li Kadınlar; “iyi hâl indirimi kaldırılsın”, “Kadına yönelik suçlarda ağırlaştırılmış caydırıcı cezalar uygulansın”, “kadına karşı taciz ve tecavüzlerde haksız tahrik indirimine son!”, “erkek şiddetine karşı özsavunma örgütlenmeleri” yazılı dövizleri taşıdılar.

Polisin engellemeleri ve tacizi altında basın açıklaması gerçekleşti. Platform adına basın metni Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak üç dilde okunduktan sonra eylem sona erdi.