Kadıköy’de “tutuklu öğrencilere özgürlük” mitingi

Halkların Demokratik Kongresi Gençlik Meclisi, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi, Gençler Meydana İnisiyatifi, Tüm İGD ve Devrimci İşçi Parti’li Öğrencilerin örgütlediği Tutuklu Öğrencilere Özgürlük mitingi Kadıköy İskele Meydanı'nda yapıldı.

Tepe Nautilis’in önünde buluşan 1000’e yakın öğrenci, akademisyen ve emekçi trafiğe kapatılan Rıhtım caddesi boyunca sloganlar eşliğinde yürüdü. Sık sık “TMK çöpe, öğrenciler kampüse” “Soruşturmalar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” “İçerde dışarda hücreleri parçala” “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Kürsüde Türkçe ve Kürtçe okunan ortak metinde Kürt öğrencilerin KCK davalarıyla yok edilmeye çalışıldığına, grevdeki işçilerle dayanışma göstermenin, tekel işçilerinin direnişine destek olmanın iddianamelerde yer aldığına, öğrencilerle sosyalist hareketin, işçi sınıfıyla bağlarının koparılmaya çalışıldığına ve yaşanan sürecin bir sınıf savaşı olduğuna değinildi.

Ortak metnin okunmasından sonra BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bir konuşma yaptı ve konuşmasında saçma sapan sınavları aşıp emekçi çocukların üniversiteye girdiğini ama iktidarın onları atmak için elinden geleni yaptığını, üniversite öğrencilerinin fikir, örgütlenme özgürlüklerini, gösteri ve protesto haklarını sınırsız bir şekilde kullanabilmesi gerektiğini, tutuklu öğrenciler, okuldan atılan, uzaklaştırılan, eğitim hakkı elinden alınan bütün öğrencilerin haklarına ve özgürlüklerine kavuşuncaya kadar birlikte omuz omuza mücadele verileceğini belirtti.

Daha sonra BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Öğrencime Dokunma İnisiyatifi’nden Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Verda İrtiş, Sanatçılar girişimi adına Orhan Aydın, tutuklu öğrencilerden Eren Yurt’un annesi Sultan Yurt, Deniz Küçükbumin’in annesi Emine Küçükbumin de konuşma yaptı.

Devrimci İşçi Parti’li Öğrenciler adına konuşma yapan yoldaşımız Eren Yıldırım ise konuşmasında bugünün devrimci mücadele veren örgütlü öğrencilerinin, yarınların da devrimci mücadele verecek olan örgütlü işçisi emekçisi olacağının altını çizerek kapitalist sistemin yıkılmasının gerekliliğini ve isyan haklarının olduğundan bahsetti. En çok da Mısır’ın ve Tunus’un mülksüzleri gibi Yunanistan’ın ve İspanya’nın öfkelileri gibi sokaklara dökülmelerinden, meydanlarda toplanmalarından korktuklarını ve o yüzden 700’den fazla öğrencinin tutuklandığını söyledi. Eren yoldaşın konuşması “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları eşliğinde sona erdi.

Miting, konuşmaların ardından Bandista konseriyle tamamlandı.

DİP'li öğrenciler adına Eren Yıldırım'ın konuşmasını izlemek için tıklayın

IMG_1145

IMG_1134