Kadıköy'de Berkin Elvan Eylemi

15’inde bir fidan Berkin Elvan

Berkin Elvan bugün pek çok ilde olduğu gibi İstanbul’da da anıldı. Gün boyunca üniversitelerde, liselerde ve farklı alanlarda yapılan etkinliklerin ardından Kadıköy Boğa Meydanı'nda saat 19:00’da kitle toplanmaya başladı. Toplanmanın ardından Kadıköy Çarşıya yürüyüşe geçildi. Yürüyüş sırasında "Berkin Elvan mücadeleye devam", "on beşinde bir fidan Berkin Elvan", "katil devlet hesap verecek" sloganları atıldı. Özellikle liseli öğrencilerin katılımının yoğun olduğu yürüyüş sonrasında Bahariye Caddesi yakınlarında basın açıklaması okundu.

Basına ve kamuoyuna

Bundan tam 1 yıl önce 14 yaşında bir fidan Berkin Elvan hayatını kaybetti. Gezi Direnişi’nin fidanıydı Berkin. 1 Haziran 2013 tarihinde Okmeydanı’nda evinden ekmek almaya çıktığında başına isabet eden bir gaz fişeğiyle çocukluğundan vuruldu. Tam 269 gün direndi ve 11 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybetti.

Berkin vurulduktan bir hafta sonra Tayyip Erdoğan miting meydanlarında “polise talimatı ben verdim” dedi. Berkin hastanede yaşam savaşı verirken devlet tarafından yok sayıldı, görmezden gelindi, kamera görüntüleri, katilleri gizlendi. Yetmedi hastaneden çıkarılmak istendi.

Ama biz bu senaryoyu ilk defa yaşamıyoruz. Biliyoruz ki bu ülkede çocuklar ilk defa öldürülmüyor. 12 yaşında bedeninden 13 kurşun çıkan Uğur Kaymaz’ı, Ceylan Önkol’u, İbrahim Aras’ı unutmadık. Daha dün Kobani’de çocukları katleden zihniyetle memleketimizin dört bir yanında çocuklarımızı öldüren aynı zihniyettir.

Yolun sonuna geldiğini bilen Erdoğan İç Güvenlik paketi adı altında uyguladığı faşist teröre kılıf hazırlama gayreti içinde. Ancak bizler biliyoruz ki bu paketin getireceği daha çok Berkin daha çok Ceylan daha çok Uğur demek olacak.

Berkin’in ölümünün üzerinden tam bir yıl geçti. Katilleri hala yargılanmadı. Tıpkı gezi direnişinde kaybettiğimiz Medeni Yıldırım’ın, Ahmet Atakan’ın katilleri gibi.

Bizler bu ülkede öldürülen çocuklarımız için, Berkin için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz. Onların adını okul tahtalarına, sıralara, pankartlara yazacağız…