Kadıköy’de 1 Mayıs çalışmaları

Devrimci İşçi Partisi 1 Mayıs çalışmalarına İstanbul’un bir çok yerelinde ve merkezi meydanlarında yaptığı afiş ve bildiri çalışmalarıyla devam ediyor. 12 Nisan Pazar günü sabahın erken saatlerinde Kadıköy’de afiş çalışması yaptıktan sonra DİP militanları saat 13:00’da Kadıköy Rıhtım meydanında masa açarak tüm işçi ve emekçileri 1 Mayısa çağıran bildirilerini dağıttı.

Duraklara ve masanın etrafına da “Taşeron yasaklansın herkese güvenceli iş”, “Kıdem tazminatına dokunmak genel grev sebebidir”, “Soma’yı unutma! Tüm madenler işçi denetiminde kamulaştırılsın”, “Haydi 1 Mayıs’a” dövizlerini asan Dip’liler yaptıkları ajitasyonla uluslararası işçi sınıfının birlik ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ta meydanlara çağrı yaptı.

Pazartesi görülecek dava öncesi "Soma’yı unutma!" çağrısı yapan DİP’liler, Soma’nın failinin taşeron sistemi olduğunun altını çizerek yasaklanılması ve herkese güvenceli iş sağlanması gerektiğini ifade ettiler. İş cinayetlerine, baskıya, sömürüye karşı insanca bir yaşam, insanca bir ücret için mücadelenini yükseltimesi gerektiği ifade edilen 1 Mayıs bildirilerinin yanında meydanda gazete satışı da gerçekleştirdiler. Rıhtım’da saat 15:00’da HDP’nin aday tanıtım etkinliğinin başlamasıyla çalışmaya son verildi.