İzmit'te Türkiye ve Ortadoğu'da sınıf mücadeleleri paneli

İzmit'te 24 Nisan Pazar günü "Türkiye ve Ortadoğu'da sınıf mücadeleleri ve sosyalistlerin görevleri" başlıklı panel düzenlendi. Panele, Devrimci İşçi Partisi Genel Başkanı Sungur Savran katıldı. Sağlık Emekçileri Sendikası'nda yapılan panel için salona, güncel 1 Mayıs afişleri ve "Savaşa karşı sınıf savaşı" ozaliti asıldı. Katılımın ağırlığını üniversite öğrencilerinin oluşturduğu panel 2,5 saat sürdü. 

Panel, geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Atlen Yıldırım yoldaş şahsında devrim ve sosyalizm mücadelesinde hayatını kaybeden tüm devrimcilerin anısına saygı duruşuyla başladı. Savran konuşmasınında 3 ana başlıktan bahsetti. Ortadoğu, Türkiye ve Kürdistan coğrafyalarında güncel durum ve bu alanlardaki sınıf mücadeleleri somut örneklerle ortaya kondu. Arap devrimi, Gezi ile başlayan halk isyanı, Kobane serhildanı ve dünya devrimci dalgası bünyesinde gelişen mücadeleleri örneklerle anlatan Savran, devrim mücadelelerinin karşı devrimi çağırdığını söyledi. Arap devriminin zafere ulaşmadığını, ardından büyük bir gerici dalganın Ortadoğu'ya çöktüğünü söyledi. Mısır ve Tunus'ta gelişen halk hareketlerini anlatan Savran, devrimci önderliklerin önemini vurguladı. Türkiye'de AKP ve Tayyip Erdoğan'ın iç çelişkilerle uğraştığını, defalarca düşmenin eşiğine gelmesine rağmen düşürülemediğini söyledi. Kürt burjuvazinin, Kürt halkının özgürlük mücadelesini düzenle bütünleştirmeye çalıştığını, Barzani ve Erdoğan'ın el ele Güney Kürdistan'ı sömürdüğünü söyledi.

Sunumun ardından bir ara verildi. Soru-cevap ve tarışma kısmında verimli konuşmalar yapıldı. Kürt sorunu, Kürdistan ve HDP üzerine odaklanan bir tartışma yapılırken, panel Kocaeli 1 Mayıs'ına yapılan çağrıyla sona erdi.